Znojmo: Plán stavby domova důchodců žije

Publisher
ČTK
13.03.2008 11:55
Czech Republic

Znojmo

Znojmo - Znojemští se nevzdávají naděje, že domov pro seniory, který už letos měli začínat stavět a na který je zatím vydáno jen územní rozhodnutí, přece jen vznikne. Na budování objektu za 150 milionů korun chtějí získat evropské dotace. Žádost podají do konce března. Když peníze přijdou, mělo by se začít stavět příští rok a domov byl dokončen do poloviny roku 2011, řekl ČTK místostarosta města Pavel Balík.

    Domov je podle něj ve městě potřeba. Z 35.000 obyvatel je 6000 lidí v důchodovém věku. Znojmo má navíc smlouvu s Jihomoravským krajem, že by nové zařízení využívali také lidé z okolí.
    Na Znojemsku je několik domovů pro seniory, řada z nich je však nevyhovujících. Sídlí ve starých zámeckých nebo církevních budovách, které se špatně vytápějí a mají nevyhovující dispozici. Například v Jevišovicích a Božicích na Znojemsku jsou dnes důchodci ubytováni po osmi i více osobách na pokoji. Právě ze zastaralých domovů by se do nového zařízení část lidí přesunula. Obyvatelé starších domovů by pak také měli více místa.
    "Nový domov důchodců by měl navazovat na stávající objekt domova s pečovatelskou službou a domova pro seniory u městského lesíka," řekl Balík. Nynější zařízení má kapacitu asi 85 míst, to však nestačí. V novém domově by mělo být postaráno o daších 90 lidí.
    V Jihomoravském kraji funguje 34 domovů důchodců, zřizovatelem 16 z nich je kraj, v ostatních případech jsou to města, neziskové organizace a ministerstvo práce a sociálních věcí. V domovech důchodců je v kraji téměř 4000 lůžek, pro pokrytí potřeb jich však nejméně jednou tolik chybí.
0 comments
add comment