Zlín zahájil soutěž na revitalizaci Velkého kina

Publisher
ČTK
03.10.2019 17:05
František Lýdie Gahura

Zlín - Radní města Zlína schválili zahájení soutěže na revitalizaci Velkého kina. Soutěž posvětila Česká komora architektů a informace o veřejné zakázce je od 1. října zveřejněna ve věstníku veřejných zakázek, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer. Zájemci o účast v soutěži se mohou přihlásit do 29. října.


"Soutěž bude probíhat formou soutěžního dialogu. Je to poměrně nový nástroj, který je sice složitější a časově náročnější než klasická soutěž o návrh, jeho výhodou je však otevřenější postup, který umožní porotě v průběhu soutěže aktivně zasahovat do podoby návrhu," uvedl primátor Zlína Jiří Korec (ANO). Soutěž bude mezinárodní.

V soutěžní porotě budou kromě zástupců města také nezávislí odborníci. "Belgický architekt Pierre Hebbelinck, teoretik architektury profesor Vladimír Šlapeta, slovenský architekt Martin Jančok, zlínská architektka Jitka Ressová a kunsthistorička Jana Kostelecká. Na jednotlivých setkáních se soutěžícími budou přítomni také experti, kteří budou průběžně usměrňovat jejich činnost v návaznosti na konkrétní specializace," uvedl mluvčí.

Již letos na podzim bude vybráno šest týmů, které vzejdou z přihlášených zájemců o účast v dialogu. "Týmy budou vybrány na základě dosavadních zkušeností s prací ideálně na podobných projektech. Následně bude zahájen samotný dialog s jednotlivými týmy, během kterého bude postupně zpřesňována podoba jednotlivých návrhů. Výsledky budou známy začátkem května příštího roku," uvedl mluvčí.

Náklady na soutěžní dialog včetně externí administrace i odměny soutěžícím týmům jsou téměř pět milionů korun. Náklady na rekonstrukci kina se odhadují na 250 milionů korun.

Památkově chráněné Velké kino je kvůli problémům se statikou od března 2016 zavřené. Postavila ho v roce 1932 firma Baťa podle návrhu, jehož autorství je přisuzováno architektu Františku L. Gahurovi. Původní kapacita hlediště dosahovala až 2270 míst, postupně byla snížena na nynějších 1010 sedadel, což byl největší kinosál s celoročním provozem v republice. Budova utrpěla několik zásahů při bombardování Zlína na sklonku druhé světové války. Při pozdějších přestavbách bylo neúměrně zvýšeno zatížení nosné konstrukce, do které bylo navíc neodborně zasahováno.

V zadávacích podmínkách soutěže je zachování kinosálu a doplnění dalších funkcí. Zvažovalo se například vytvoření muzea kinematografie. Je také potřeba zvětšit zázemí.
0 comments
add comment

Related articles