Zastupitelstvo Olomouce neprojednalo změnu územního plánu

Publisher
ČTK
04.03.2019 16:20
Czech Republic

Olomouc

Olomouc - Zastupitelstvo Olomouce dnes neprojednalo připravený návrh změny územního plánu, která má nastavit výškové limity pro nemovitosti v sousedství historického centra, a zabránit tak stavbě výškové budovy Šantovka Tower. Změnu územního plánu neúspěšně navrhlo zařadit do programu zastupitelstva opoziční hnutí ProOlomouc. Podle magistrátu zatím nelze bod projednat, jelikož ministerstvo kultury na popud investora Šantovky Tower nečekaně oznámilo, že posuzuje svůj dřívější názor na připravenou úpravu územního plánu.


O stavbě Šantovky Tower se v Olomouci léta diskutuje. Nesouhlasí s ní památkáři a někteří odborníci, podle nichž by poškodila historické panorama města. Investor tvrdí opak a loni na podzim radnici upozornil, že město se ve smlouvě z roku 2010 zavázalo na projektu spolupracovat.

ProOlomouc návrh na projednání změny územního plánu zdůvodnilo tím, že hrozí prodlení, jelikož investor může brzy získat územní rozhodnutí k projektu kontroverzní výškové budovy. Návrh změny územního plánu Olomouc je podle předsedy ProOlomouc Tomáše Pejpka řádně projednaný a nic nebránilo předložit ho zastupitelstvu.

Podle vedoucího odboru koncepce a rozvoje magistrátu Marka Černého ale návrh změny nyní nelze zastupitelstvu předložit. Ministerstvo kultury, v jehož čele stojí bývalý olomoucký primátor Antonín Staněk (ČSSD), se totiž zatím nevyjádřilo, zda potvrdí své předchozí stanovisko nebo vydá nové. Ministerstvo tak má učinit do konce dubna. "Postup je dán zákonem, který říká, že materiál se předkládá v okamžiku, kdy je proces ukončený. Tento okamžik zatím není," upozornil Černý.

Pejpek oponuje, že ministerstvo předem neavizovalo vydání nového závazného stanoviska k připravené změně územního plánu, oznámilo jen záměr přezkoumat svůj dřívější postup. Nyní podle Pejpka platí dřívější stanovisko ministerstva, které je řádně projednáno v připravené změně územního plánu. Podle Černého ale ministerstvo své stanovisko ještě do konce dubna může změnit. "Pokud k tomu dojde, tak jsme povinni se s tím vypořádat," podotkl Černý.

Stavbu výškových budov v ochranném pásmu památkové rezervace v Olomouci před lety zakázalo ministerstvo kultury, což se promítlo v územním plánu z roku 2014. Výškovou regulaci potom zrušil soud. Změnu územního plánu zastupitelstvo loni neprojednalo a rada neschválila ani dočasnou stavební uzávěru. Radní v únoru schválili podání námitky v územním řízení o projektu Šantovka Tower. Námitka se týká výšky stavby. Podnětem města se bude zabývat stavební úřad.
0 comments
add comment

Related articles