Zastupitelé budou ve čtvrtek znovu jednat o územním plánu Prahy

Publisher
ČTK
06.06.2012 18:50
Czech Republic

Prague

Praha - Pražští zastupitelé se ve čtvrtek sejdou na mimořádném jednání, aby se znovu zabývali územním plánem města. ODS zřejmě podpoří návrh TOP 09 zastavit pořizování nového územního plánu a připravit takzvaný metropolitní plán. Přelomová změna v územním plánování si našla své příznivce, ale i odpůrce.

    Návrh mělo zastupitelstvo schválit už dvakrát. Před posledním jednáním ale přišel na magistrát dopis z ministerstva pro místní rozvoj (MMR), který postup Prahy napadal. Materiály, které předkládal náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09), byly kvůli tomu staženy z programu jednání.
    Hudeček chce připravit jednodušší územní plán než byl dosud, dokument by měl stanovit pouze maximální zátěž území. Podle Hudečka nebude nutné plán často měnit, a tím bude omezen prostor pro korupci.
    Kvůli podpoře metropolitního plánu vznikla i petice, pod níž se podepsali třeba rektor Akademie výtvarného umění (AVU) Jiří T. Kotalík, Pavel Hnilička z České komory architektů (ČKA) či architekt Josef Pleskot. Stávající územní plán i připravovaný plán, o jehož zastavení se bude jednat, jsou podle odborníků poplatné 70. letům 20. století. Jsou vůči lidem nevstřícné a nesrozumitelné, vyhovují jen zájmu jednotlivců. "Praha musí mít konečně plán vyspělý a soudobý v duchu aktuálních evropských tendencí," uvedli ve společném prohlášení.
    Naopak proti se postavili opoziční zastupitelé. Zelení považují návrh za "neuvážený experiment", který k větší transparentnosti stejně nepovede. Praha se v případě jeho schválení už v roce 2016 ocitne k radosti developerů bez platné územní regulace, uvedli zelení v tiskové zprávě. Město by prý mělo zřídit pozici hlavního architekta.
0 comments
add comment

Related articles