Zastupitelé Brna projednají novou koncepci protipovodňové ochrany

Publisher
ČTK
13.10.2008 16:35
Czech Republic

Brno

Brno - Brněnští zastupitelé budou v úterý hlasovat o novém návrhu protipovodňové ochrany Brna. Koncepce počítá s rozšířením říčních koryt v 16 úsecích, stavbou valů, zabezpečením kanalizací proti vzlínání vody při prudkých deštích a vymezení zátopových oblastí. Pokud bude návrh schválen, magistrát stanoví prioritní oblasti a zahájí projekční přípravy tak, aby do dvou let začaly první stavby ještě s využitím evropských dotací z operačního programu životní prostředí, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Martin Ander (SZ).

    Kompletní protipovodňová ochrana Brna si vyžádá asi 3,5 miliardy korun a její výstavba potrvá desítky let.
    Mezi povodněmi nejvíce ohrožené lokality v Brně patří městské části Husovice, Židenice, Žabovřesky, Komárov a část Starého Brna, kudy protékají řeky Svratka a Jihlava. Při vytváření seznamu priorit se bude zohledňovat, kolik obyvatel města by opatření od záplav ochránilo a jak je technicky i finančně náročné. Bude se také posuzovat, jak velké území by se při jeho neexistenci zaplavilo a jak vysoko by se voda dostala. Z nedávné studie analyzující situaci v Povodí Dyje vyplývá, že v Brně není proti záplavám zabezpečeno 30.000 lidí. Město má asi 370.000 obyvatel.
    "Návrh obsahuje také vymezení nových záplavových zón, kde by se řeky řízeně rozlily a způsobily nejmenší škody. Patří mezi ně například Žabovřeské louky, okolí koupaliště Riviéra, další jsou poblíž Cacovického ostrova, Černovického hájku a Holáseckých jezer. Všechny lokality jsou v územním plánu vedeny jako nestavební pozemky určené pro zeleň a parky," řekl Ander.
    První protipovodňová opatření by podle něj mohla vzniknout ještě dříve než za dva roky. Město totiž hodlá jejich výstavbu uložit jako podmínku investorům, kteří chtějí v rizikových oblastech stavět. Týká se to například takzvaného Jižního centra, kam by se mělo přesunout hlavní vlakové nádraží a kde několik investorů plánuje postavit rozsáhlé obchodní a bytové komplexy. Developer, který bude stavět na pozemcích u řeky Svratky, se bude muset na protipovodňové ochraně finančně podílet.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
ČTK
jiri
15.10.08 10:45
show all comments