Zámek v Břeclavi má opravenou věž, na zbytek chybí peníze

Publisher
ČTK
27.11.2020 20:40
Czech Republic

Břeclav

Břeclav – Na břeclavském zámku skončila v těchto dnech oprava jižní věže za více než 5,5 milionu korun. Kdy se opravy dočká zbytek stavby, vůbec není jisté, řekl ČTK starosta Břeclavi Svatopluk Pěček (ANO).


"Máme pro opravu zpracovanou projektovou dokumentaci i stavební povolení. Náklady rekonstrukce jsou ale předběžně vyčíslené na 200 milionů korun, což z městského rozpočtu není řešitelné," uvedl Pěček.

Břeclav každoročně hospodaří s rozpočtem asi 600 milionů korun a 200 milionů představuje sumu, kterou má město na investice k dispozici na tři roky, včetně všech oprav škol, chodníků a dalšího vybavení města.

"Oprava jižní věže byla nutná, protože věž byla v havarijním stavu. Vzhledem k tomu, že se tam konají různé kulturní akce, hrozilo, že se někomu něco stane. Z celkových nákladů, které dosáhly téměř šesti milionů korun, se nám podařilo získat dotaci 450.000 korun od ministerstva kultury," řekl starosta.

Radnice se podle něj snaží získat dotace z několika různých zdrojů. Ač je ale břeclavský zámek kulturní památkou, není národní kulturní památkou, a nemá tak šanci získat nějakou vyšší sumu od ministerstva financí. "Neúspěšných žádostí máme za sebou několik, teď čekáme na rozhodnutí o podpoře z norských fondů. Budeme to samozřejmě zkoušet i nadále, ale rozpočet města čekají spíš chudé roky," uvedl Pěček.

Kvůli první vlně koronaviru přišel městský rozpočet o 60 milionů korun, i když 30 milionů získal na kompenzacích od vlády. Propad příjmů znamenalo i zrušené parkovné za nouzového stavu a snižování nájmů pro podnikatele. Po zrušení superhrubé mzdy přijde město podle starosty o dalších 40 milionů. Město se tak spíš snaží jednat se soukromými společnostmi, které by se mohly na financování opravy zámku podílet.
0 comments
add comment

Related articles