Zámek Janovice v první sezoně navštívilo téměř 900 lidí

Publisher
ČTK
07.11.2019 19:15
Czech Republic

Rýmařov

Rýmařov - Zámek Janovice v Rýmařově na Bruntáslku v jeho první sezoně po znovuotevření navštívilo skoro 900 lidí. Objekt provozuje od června Národní památkový ústav (NPÚ), který v nejbližších letech chystá jeho rozsáhlou rekonstrukci. Náklady na projekt se pohybují kolem 300 milionů korun. ČTK to řekla mluvčí ústavu Dagmar Šnajdarová.


Zámek památkáři převzali a veřejnosti otevřeli 8. června. Po plánované obnově, kterou NPÚ připravuje, vznikne prohlídková trasa. "Již v letošní sezoně se však návštěvníci mohli prostřednictvím výstavy Svět janovických Harrachů seznámit s nejvýznamnějšími majiteli zámku, hraběcí rodinou Harrachů. Zámek v jeho první sezoně pod správou Národního památkového ústavu navštívilo 873 návštěvníků," uvedla Šnajdarová.

Zchátralý zámek čeká oprava za 300 milionů korun, po které by se památka měla stát podobným atraktivním turistickým lákadlem jako například zámek v Hradci nad Moravicí na Opavsku. Stav zámku je ale neutěšený, obnova může trvat i desetiletí. Zámek pochází z 16. století, současnou podobu získal v 19. století. Většina zařízení z něj byla po roce 1945 odvezena, byla zničena nebo rozkradena. Od roku 1949 do roku 2002 v zámku sídlil archiv, kvůli zhoršujícímu se stavu budovy se však archiválie v roce 1995 přestěhovaly jinam. Pak byl zámek prázdný. Opravě dlouho bránil soudní spor s potomky bývalých majitelů a na zámku se dělaly jen nejnutnější opravy k zajištění bezpečnosti. Po ukončení majetkového sporu byl loni zámek převeden do správy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a na jaře jej převzal NPÚ.

Oba další zámky ve správě moravskoslezské pobočky NPÚ zaznamenaly v letošní sezoně nárůst počtu návštěvníků. Zámek Hradec nad Moravicí do konce října navštívilo 50.010 lidí, téměř o 8000 více než loni. Na zámku v Raduni byla situace podobná. Návštěvnost vzrostla téměř o 4000 lidí na letošních 21.183 návštěvníků.
0 comments
add comment

Related articles