Žádná státní instituce dosud neprojevila zájem o areál zámku Štiřín

Publisher
ČTK
21.09.2023 18:20
Czech Republic

Prague


Praha - Žádná státní instituce dosud neprojevila zájem o areál zámku Štiřín v Kamenici u Prahy, čas mají ještě do začátku října. Poslancům z kontrolního výboru to dnes řekla ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu. Pokud by se situace nezměnila, majetkový úřad by začal připravovat prodej, vyplynulo z jejího vyjádření. Zámek převzal úřad v červnu od ministerstva zahraničí, které areál nepotřebuje. Kontrolní výbor už dříve přijal usnesení, podle kterého by měl zůstat v majetku státu.


"Stále probíhá vnitrostátní nabídka, o nemovitosti neprojevila dosud státní instituce zájmem. Jediný předběžný zájem, který evidujeme, se týká části movitého majetku, který má významnou historickou hodnotu a avizoval jej Národní památkový ústav," řekla Aramju. Podotkla, že udržování areálu nyní stojí majetkový úřad asi 800.000 korun měsíčně, v zimě může měsíční částka vzrůst na milion korun. "Je neudržitelné, abychom dlouhodobě drželi tento prázdný areál," dodala.

Prodej zámku Štiřín v současnosti majetkový úřad podle Arajmu nepřipravuje, po uplynutí termínu pro státní instituce ale bude muset ze zákona nachystat výběrové řízení, nebo dražbu. S ohledem na ryze komerční charakter zámku si příliš neumí představit využití ve veřejném zájmu, poznamenala ředitelka k podmínce pro další zákonnou možnost, a to bezplatný převod.

Příprava prodeje by spočívala ve zpracování znaleckého posudku a v mezinárodní inzerci. K samotnému prodeji by úřad využil podle Arajmu elektronický aukční systém. Ředitelka poslancům také oznámila, že majetkový úřad již obdržel "jakýsi pracovní znalecký posudek", který ohodnotil areál na tři miliardy až 3,5 miliardy korun. Upozornila rovněž na to, že státní instituce by mohla projevit zájem o nemovitosti i v době jejich prodeje, jenž by tím byl zablokován. Úřad by pak vyhodnocoval, zda by převod na tuto instituci splňoval zákonné předpoklady.

V minulosti se mluvilo o prodeji areálu, jenž zahrnuje také golfové hřiště a rybníky, několikrát. Před zhruba deseti lety v době, když byl ministrem zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), se tyto úvahy objevovaly kvůli úsporným opatřením. Privatizaci později navrhoval ještě jako ministr financí Andrej Babiš (ANO). Následně, když zastával funkci premiéra, od záměru ustoupil se zdůvodněním, že počet akcí pořádaných na Štiříně značně vzrostl, a je navíc otevřen celoročně veřejnosti. Na konci předminulého volebního období Sněmovny nakonec neuspěla snaha převést zákonem zřizovatelskou funkci příspěvkové organizace Zámek Štiřín z ministerstva zahraničí na Sněmovnu, byť měla podporu většiny poslanců.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
Vrátit (konečně) skautům
Pátek
21.09.23 08:28
Proboha jen to nedávejte skautům
Ing.arch. Jan "vláček" Vlach
28.09.23 10:00
show all comments

Related articles