Začíná stavba projektu Modřanský cukrovar, první etapa bude stát 970 mil.

Publisher
ČTK
28.06.2022 17:45
Czech Republic

Prague

Praha – První etapa rezidenčního projektu Modřanský cukrovar v Praze 12, jehož stavba právě začíná, bude stát 970 milionů Kč. Její součástí bude 112 bytů, polovina z nich je již prodaná. Dokončené mají být v roce 2024. Celkem má v nové čtvrti postupně vzniknout 767 bytů, její součástí budou také obchody, mateřská škola, multifunkční hala či park.


První etapa bude stát na ploše o rozloze 10.500 m² na pravém břehu Vltavy v jihozápadní části Modřan. Sekce A bude tvořená třemi objekty o třech až čtyřech podlažích, sekce B pěti pětipodlažními objekty.

Developer uvádí, že dešťová voda nesteče do kanalizace, ale zasákne se, odpaří, nebo bude svedená do akumulačních nádrží. Takzvanou šedou vodu, tedy upravenou odpadní vodu z koupelen či kuchyní, která neobsahuje fekálie a moč, bude možné využít i v pračkách. "V případě recyklované vody na praní a splachování, úsporných armatur a využití dešťové a užitkové vody ušetříme 51 litrů pitné vody denně na obyvatele,“ sdělil manažer Miroslav Kobera.

Stavět se bude i za pomoci recyklovaného betonu rebetong, který se vyrábí ze stavební suti a který nahrazuje ze 100 procent přírodní kamenivo. Ten se mimo jiné využije až pro 20 procent betonových konstrukcí. Na střechách bude 24 fototermických panelů na ohřev teplé vody.

Modřanský cukrovar zahájil provoz v roce 1861 na pozemcích bývalého Panského mlýna. Provoz v cukrovaru fungoval po celou první republiku i období komunistického režimu. Po roce 1989 bylo zařízení privatizováno firmou Cukrspol Praha Modřany. V roce 2002 cukrovar ukončil provoz a o tři roky později byl zdemolován. V roce 2013 pražští zastupitelé schválili změnu územního plánu, umožňující postavit na místě bývalého průmyslového objektu domy a obchody.
0 comments
add comment

Related articles