Začala přestavba Bubenečského nádraží na víceúčelové společenské zařízení


Praha - Nájemcem bývalého Bubenečského nádraží, jehož přestavba na víceúčelové společenské zařízení začala začátkem letošního července, bude komunitní centrum Stanice 6. Přestavěný projekt bude kombinovat galerii, bistro s kavárnou, místo pro pořádání koncertů a prostor pro sportovní vyžití. Návrh přestavby nádraží zpracovali architekti, kteří mimo jiné pracovali na komunitním centru Bajkazyl na pražské náplavce u Palackého náměstí. Předpokládaná výše investice je přibližně 30 miliónů korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovala stavební společnost Konsit, která projekt realizuje.


"Přestavbou a modernizací budově chceme vrátit zašlou krásu, hlavně je ale cílem vrátit domu život a novou funkci. Proto bude interiér otevřený a poskytne prostor pro konání nejrůznějších typů společenských a kulturních akcí. Takže s ohledem na nové funkční využití budovy dojde k demolici části vnitřních nepůvodních příček, vzniknou nové otvory v nosných stěnách a stávající vnitřní dveřní otvory i jejich výplně budou upraveny," řekl autor projektu architekt Ondřej Tuček. Součástí rekonstrukce budou i nové elektroinstalace, zdravotechnické instalace, rozvody topení a vzduchotechniky.

Stanice 6 plánuje pořádat různé kulturní a společenské aktivity. V galerii budou prezentována díla umělců spojených s Prahou 6. Součástí komunitního centra bude také půjčovna inline bruslí a kol a non-stop otevřená cykloopravna. Změn se podle Konsitu dočká i nejbližší okolí objektu. Upraven bude stávající chodník a v okolí nádraží i na peronu stavebníci položí novou dlažbu. V rámci projektu vzniknou nová parkovací stání.

Bubenečské nádraží v Praze 6 bylo uvedeno do provozu v roce 1854 a leží na trati Praha - Děčín. Jeho architektem je Antonín Jüngling, který například v roce 1838 dostal zadání na vypracování plánů, rozpočtů a zadávacích podmínek pro staniční budovy na trati Vídeň–Brno. V roce 2013 se nádraží stalo kulturní památkou. Od roku 2014 je nádraží jen výhybnou pro křižování a předjíždění vlaků, jeho funkci pro osobní přepravu převzalo v témže roce nádraží Praha-Podbaba.

Firma Konsit byl založená v roce 1991 jako odštěpený závod společnosti Konstruktiva a.s. Ten byl dříve součástí Škodových závodů. Společnost v roce 2022 dosáhl obratu přibližně 900 milionů korun a letos plánuje překročení 1,1 miliardy korun. Mezi její nejvýznamnější projekty patří například přestavba vysokoškolských kolejí v ulici 17. listopadu Univerzity Karlovy na sídlo Fakulty humanitních studií, spoluúčast na obnově poutního areálu Mariánská zóna nebo rekonstrukce kostela svatého Václava ve Staré Boleslavi.
5 comments
add comment
Subject
Author
Date
...Kdyby tam radši...
šakal
22.07.23 09:12
Nádraží Bubeneč
J.P.
26.07.23 12:32
Hm,...
šakal
26.07.23 10:45
Nádraží Bubeneč
J.P.
31.07.23 10:33
Co po jménu!...
šakal
01.08.23 11:36
show all comments

Related articles