Vítkovice a. s. vystoupily ze sdružení Trojhalí Karolina

Publisher
ČTK
20.03.2013 22:20
Czech Republic

Ostrava

Ostrava - Společnost Vítkovice a. s. vystoupila ze sdružení právnických osob Trojhalí Karolina, které oživuje historické budovy bývalé koksovny Karolina nedaleko centra Ostravy. V nich by například měla fungovat nová městská galerie. Právě spekulace o tom, že Vítkovice či jejich generální ředitel Jan Světlík chtějí připravovanou instituci ovládnout, byla jedním z důvodů, proč strojírenská společnost sdružení opustila. Novinářům to dnes řekl Světlík.

    "Stali jsme se terčem útoků a kritiky, že chceme převzít a řídit městskou galerii. Nenecháme kazit naši značku. Proto jsme uvolnili místo dalším zájemcům z řad místních podnikatelů," řekl Světlík. Ve sdružení tak dál zůstává město Ostrava, Moravskoslezský kraj a Dolní oblast Vítkovice.
    Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) jeho rozhodnutí respektuje. "Mrzí mě to, ale řediteli společnosti Janu Světlíkovi se nedivím. V okamžiku, kdy se stal terčem kritiky opozice městského zastupitelstva, jeho rozhodnutí chápu. Problém je v tom, že si někteří opoziční zastupitelé z hnutí Ostravak nevidí do pusy," řekl primátor.
    Opoziční zastupitelé reagovali na diskusi, kterou iniciovala skupina ostravských odborníků. Mezi nimi je i provozovatelka galerie Fiducia Ilona Rozehnalová. "Pokud vím, ve sdružení dál zůstává Dolní oblast Vítkovice, která je s panem Světlíkem úzce spojená. Proto jeho dnešní rozhodnutí beru jako prázdné gesto," řekla.
    Dodala ale, že kritika lidí, kteří se sdružili v občanské sdružení Kunsthalle Ostrava, nesměřovala proti Vítkovicím a. s., ale proti projektu. "Ten považuji za špatný a nesouhlasíme s ním. Je nekvalitní," řekla. Nelíbí se jí především to, že nebylo vyhlášeno výběrové řízení na ředitele vznikající galerie. "To je zásadní chyba. V řízení se mělo utkat více projektů a vybrán měl být nejlepší. Tento krok byl ale přeskočen. S vizí přišlo soukromé sdružení, v němž má město menšinu," řekla.
    S tím ale nesouhlasí ředitel Dolní oblasti Vítkovice Petr Koudela. Podle něj má město ve všech výkonných orgánech většinu svých zástupců.
    Vystoupení Vítkovic, které dosud do projektu investovaly 25 milionů Kč, by rekonstrukci a obnovu historické památky nemělo ovlivnit. Stavební práce pokračují dál. "Dokončeny by měly být do konce října. Předpokládáme, že během listopadu či nejpozději v prosinci opravené historické budovy zpřístupníme veřejnosti," řekl ředitel sdružení Trojhalí Karolina Petr Šnejdar.
    Památkově chráněné objekty někdejší elektrocentrály a ústředny, souhrnně nazývaných jako trojhalí, jsou jediné budovy, které zůstaly na území bývalého průmyslového areálu. V jejich těsném sousedství se v březnu otevřelo nové nákupně-zábavní centrum Forum Nová Karolina a vznikají u nich i nové byty a kancelářské prostory. Náklady na rekonstrukci podle návrhu architekta Josefa Pleskota se pohybují kolem 300 milionů korun. Převážná část nákladů bude financována z peněz EU a renovace by měla být dokončena příští rok o prázdninách.
    Projekt počítá s tím, že z někdejší ústředny, jejíž rozloha je přibližně stejná jako centrálního Masarykova náměstí, vznikne nejen městská galerie. Budou se tam moci konat nejen výstavy, ale i sportovní akce, koncerty a trhy.
0 comments
add comment

Related articles