Věž hradu Orlík u Humpolce je opět přístupná, díky nové rozhledně

Publisher
ČTK
01.11.2014 18:45
Martin Franěk

Humpolec (Pelhřimovsko) - Středověká věž hradu Orlík u Humpolce je po staletích znovu přístupná díky nové rozhledně. Kovovou konstrukci stavbaři vestavěli do "zubu" kdysi poškozené kamenné stavby. Dnes byla tato 22 metrů vysoká vyhlídková věž poprvé otevřena pro veřejnost a během prvních dvou hodin vystoupala po 104 schodech točitého schodiště na vyhlídkovou plošinu více než stovka lidí.
    O stavbu rozhledny se postaralo město Humpolec, které za ni zaplatilo 2,5 milionu korun bez DPH. "Je to historická událost, bych řekl, protože z toho hradu naposled někdo koukal do krajiny někdy před 500 lety," řekl ČTK humpolecký starosta Jiří Kučera (ODS).
    Ze zříceniny dosud do dálky vidět nebylo, ačkoliv stojí na kopci s nadmořskou výškou 645 metrů, kvůli okolnímu lesu. Z rozhledny se teď turistům za pěkného počasí otevírají výhledy na všechny známé vrchy Vysočiny, včetně Javořice a Křemešníku, vidět se dá i hora Blaník.
    Rozhledna bude přístupná i v neděli a příští víkend, stejně jako dnes od 10:00 do 16:00. Provoz během dalších listopadových víkendů bude záležet na počasí a zájmu návštěvníků. Otevřenou věž lidé poznají podle vyvěšeného červeného praporu se znakem prvních majitelů hradu, pánů z Dubé. Slavnostní otevření rozhledny plánuje město na 12. listopad.
    Středověký hrad nad Humpolcem v posledních stoletích chátral. Teprve v roce 1913 byla kvůli hrozbě zřícení hradní věže provedena základní konzervace zdiva. O další zabezpečovací práce se kolem roku 1940 postaral Klub českých turistů. Systematické opravy jsou nyní prováděny od roku 1992. Pro turisty byl hrad zpřístupněn v roce 1997. Památka patří městu Humpolec.
0 comments
add comment

Related articles