Ve finále ceny Architekt roku jsou čtyři tvůrci a studia

Praha - Ve finále ceny Architekt roku 2021 jsou čtyři tvůrci či studia. Odborná porota vybrala architekty, kteří se v období uplynulých pěti let svým přístupem významně zasloužili o architekturu v České republice. Slavnostní vyhlášení výsledků 13. ročníku soutěže bude 21. září na veletrhu FOR Arch v Letňanech. Ve finále jsou Kuba & Pilař architekti, Petr Janda, David Kraus a Petr Stolín. ČTK o tom informovala za pořadatele Markéta Pražanová.

Cílem ocenění Architekt roku je šířit osvětu a propagovat kvalitní architekturu. Cena také upozorňuje na význam a důležitost architektury pro život a kulturní rozvoj společnosti. Její snahou je ocenit významný počin z posledních pěti let.

"Ocenění je určeno především praktikujícím architektům, ale nejen jim. Laureátem se může stát každý, kdo svým počínáním usiluje o příjemný prostor k bytí," řekl Zdeněk Fránek, loňský laureát ceny a současný porotce. O desítce nominací s ním rozhodovali také další vítězové předchozích ročníků soutěže – architekti Stanislav Fiala, Petr Hájek, Marcela Steinbachová a umělkyně Kateřina Šedá.

Ladislav Kuba a Tomáš Pilař jsou podle poroty stálicemi české architektonické scény. "Naplňují minimalistické principy, a přitom dosahují rozmanitých, výtvarně zdařilých forem, které neustále rozvíjejí. Jejich mnohokrát oceněná tvorba je kvalitní, propracovaná v detailech, ctí kontext," míní porota. Tvorba ateliéru zahrnuje sakrální stavby, památníky, rodinné a bytové domy, obytné soubory či budovy škol nebo obchodní centrum. Pět jejich staveb bylo nominováno na Evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award a devětkrát získali ocenění Grand Prix architektů.

V případě Petra Jandy porota oceňuje výtvarnou stránku jeho prací, v nichž se kloubí zkušenost ze studia na Fakultě architektury ČVUT a na Akademii výtvarných umění. Tu prokázal nejnověji ve své realizaci pražských náplavek, na které bude pracovat i do budoucna a která vzbudila zájem zahraničních médií. Kromě úpravy kobek na Rašínově, Hořejším a Dvořákově nábřeží porota připomíná jeho Lazy House ve Zlíně, Regula Penthouse v Praze, vítězství v mezinárodní soutěži na Návštěvnické centrum rezervace plameňáků v Abu Zabí či návrh Plovoucího bazénu pro Rašínovo nábřeží v Praze.

David Kraus je je výrazným českým architektem a učitelem střední generace, uvedla porota. V roce 2018 získal Českou cenu za architekturu za administrativní budovu betonářské společnosti u obce Strančice v okrese Praha-východ. Jako učitel působil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a Fakultě architektury ČVUT. Realizoval desítky osobitých rodinných domů a dalších staveb. Přednáší, působí jako pedagog, publikuje, je držitelem řady ocenění.

Stolín a jeho kolegyně Alena Mičeková jsou podle poroty tým, který kvalitou svých prací obstojí ve srovnání s nejlepší zahraniční produkcí. Opakovaně získal hlavní cenu v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu. Jeho stavby vlastního domu a ateliéru ZEN-houses objevily pro českou krajinu velmi přívětivý impulz: neokázalé, skromné, levné, a přitom nevídaně působivě uspořádané objekty, jeden pro bydlení, druhý pro tvorbu. míní porota.
0 comments
add comment

Related articles