V Telči začala oprava budoucího sídla krajských památkářů

Publisher
ČTK
06.12.2009 11:20
Czech Republic

Brno

Telč (Jihlavsko) - V Telči na Jihlavsku začala rekonstrukce takzvaného Lannerova domu, kde bude sídlit pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Opravený bývalý jezuitský dispenzář by měl krajským památkářům začít sloužit v polovině rolu 2011. Po statickém zajištění a odvlhčení by se měla většina stavebních prvků repasovat. ČTK to řekl ředitel telčského NPÚ Libor Karásek.

    "Například okna by se měla vyměnit, jen pokud budou shnilá nebo nevhodná. Chtěli bychom ukázat, že dům se dá opravit i jinak než vyhozením původních věcí a výměnou za nové," řekl Karásek.
    Po odstranění novodobých přístaveb a vyčištění celé budovy začnou hlavní stavební práce na jaře příštího roku. Bude třeba mimo jiné opravit krovy, fasádu, zřídit výtah a plynovou kotelnu. Náklady na stavební část dosáhnou podle Karáska 79 milionů korun, budou uhrazeny ze státního rozpočtu.
    Telčské pracoviště NPÚ pro kraj Vysočina dočasně sídlí v objektu Lesů ČR a v bývalé synagoze. "Všechny sekce budou pracovat v jednom objektu. Areál nám navíc poskytne zázemí například pro vzdělávací akce pro veřejnost, které dosud pořádáme v pronajatých prostorách," dodal Karásek.
    Lannerův dům je původní barokní stavba přestavěná ve stylu klasicismu, sloužil jako jezuitský dispenzář, zařízení pro ubytování starších členů řádu. Město dům koupilo v roce 1929 od Richarda Lannera. Jako kulturní památku ho v roce 2004 prodalo ministerstvu kultury.
0 comments
add comment

Related articles