V roce 2017 má na Albertově vyrůst nový kampus UK za 2,5 miliardy

Source
Adéla Klimešová
Publisher
ČTK
07.09.2011 15:10
Czech Republic

Prague

Praha - Do roku 2017 má na pražském Albertově vyrůst nový kampus Univerzity Karlovy za 2,5 miliardy korun. Na místě nynějších kolejí, menzy a dalších nevyhovujících objektů vznikne nové Biocentrum a také Globcentrum, které se bude zabývat výzkumem globálních změn. Nové budovy mají být obrostlé popínavou zelení, na střeše se plánují zazeleněné terasy. ČTK to zjistila z  dokumentace projektu.
      "Cílem je sloučení pracovišť nejen Přírodovědecké fakulty, ale i 1. lékařské fakulty a Matematicko-fyzikální fakulty do moderní budovy UK. Přemístěním zaměstnanců a studentů dojde k uvolnění přeplněných pracovišť, laboratoří a poslucháren," stojí v záměru. Většina univerzitních budov na Albertově pochází z 19. století a nevyhovují po technické ani kapacitní stránce. Fakultám chybějí moderní laboratoře, pracovny akademiků, ale i prostory pro knihovny.
      Čtyřpodlažní budova Biocentra má být postavena v ulici Albertov v sousedství 1. lékařské fakulty. Centrum zkoumající nové biotechnologie a ochranu biodiverzity je navrhováno pro 650 zaměstnanců a 600 studentů. Objekt s atriem má mít na střeše umístěny kolektory či fotovoltaické panely, jedna posluchárna má mít střechu porostlou zelení. "Ve 4. nadzemním podlaží budou z místností laboratoří a pracoven přístupny pobytové střešní terasy," stojí v záměru s tím, že architektonické řešení ještě není definitivní.
      Zeleň má zvenku pokrývat také většinu budovy Globcentra, po fasádách se mají rostliny pnout napnuté na lankách. "Architektonické řešení střechy evokuje zemské tektonické kry a globální změny planety," uvádí projekt. Každá strana budovy má být osazena jiným druhem zeleně, v průběhu roku se tak bude vzhled objektu měnit.
      Centrum zkoumající klimatické změny planety, šíření rostlinných druhů a přírodní rizika má pojmout přes tisíc akademiků a 850 studentů. V budově bude i menza s denní kapacitou 2000 jídel. Součástí čtyřpodlažní budovy s pátým ustupujícím podlažím bude také vnitřní atrium. Nový dům bude postaven v lokalitě ohraničené ulicemi Horská, Hlavova a z východní strany objektem ČVUT.
      Univerzita před čtyřmi lety zahájila přípravné práce, nyní už může požádat o územní a stavební povolení. Budovy, které nyní stojí na pozemcích určených pro nová centra, by měly být strženy. "Tyto provizorní objekty jsou ve velmi špatném stavu s řadou dispozičních a technických závad. Například objekt menzy má nedostatečnou kapacita strávníků a je navržena jeho okamžitá demolice. Sousedící dřevěná budova, sloužící pro studentskou kolej, je rovněž určena k demolici," konstatovala univerzita.
      Výstavba je plánována od srpna 2012, trvat má pět let. "Předpokládané náklady do roku 2016 činí dle podkladů UK cca 2,5 miliardy korun," sdělila ČTK Jana Holíková z ministerstva školství s tím, že se nyní připravuje architektonická soutěž.
      Budovy největší české univerzity jsou rozprostřeny po celé Praze, v budoucnu by se měly fakulty koncentrovat do několika minikampusů. Kromě centra přírodních věd na Albertově se plánuje třeba soustředění humanitních oborů v Troji. Na výstavbu a vybavení nových budov ale chybí peníze, škola nemůže na pražské projekty čerpat ani z fondů EU.
9 comments
add comment
Subject
Author
Date
peklo
Jakub Filip Novák
07.09.11 05:08
souěž
Maruš
08.09.11 12:08
souěž
tovyx
08.09.11 05:10
-> tovyx
honza
09.09.11 10:24
co s tím dělat?
Dita
09.09.11 11:40
show all comments

Related articles