V roce 2022 by měl konečně začít fungovat Kampus Albertov

Publisher
ČTK
04.09.2015 16:35
Czech Republic

Prague

Praha - Na začátku září byla vyhlášena architektonická soutěž na dlouho připravovaný Kampus Albertov, jehož první plány a vizualizace začaly vznikat před deseti lety. Dvě nová výzkumná centra Univerzity Karlovy (UK) za 2,5 miliardy korun by měla být zprovozněna v roce 2022. Jde o největší výstavbu UK v centru Prahy za posledních sto let, řekl na dnešní tiskové konferenci rektor univerzity Tomáš Zima.

    Biocentrum a Globcentrum budou sloužit jako vědecká pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty UK. Biocentrum se bude věnovat poznávání živých systémů pro potřeby lidského zdraví, nových biotechnologií a ochrany biodiverzity.
    Výzkum v Globcentru bude zaměřen na jednotlivé aspekty globálních změn. Jedná se například o dynamiku klimatických změn planety, změny rozšíření organismů, přírodní ohrožení a rizika nebo dynamiku šíření živočišných druhů i vegetace.
    Rektor Univerzity Karlovy připomněl, že tyto obory patří ke špičkovým oborům ve světovém měřítku. Diskuse o nových objektech podle něj sahají ještě daleko před první plány na Kampus Albertov, vedou se devadesát let. Nové prostory jsou pro moderní výzkum nezbytné. "Současné objekty z konce 19. století mají své kouzlo a umíme je krásně rekonstruovat, ale dostáváme se do problémů technologických a prostorových. Narážíme na to, že budova koncipovaná v roce 1885 má určité limity," uvedl Zima.
    Projekt bude financovaný ze státního rozpočtu. Dohromady by v obou budovách mělo pracovat více než 1200 lidí. Nové prostory by podle Zimy mohly přilákat na UK špičkové vědce a studenty ze zahraničí. Soustředění různých oborů na jednom místě by mělo ulehčit spolupráci mezi experty a posílit synergický efekt.
    Při výběru vítězného projektu bude hrát důležitou roli výše provozních nákladů. "Moderní technologie jsou takové, že energetická a provozní náročnost by se měla rovnat nule nebo být hodně nízká," uvedl Zima.
    Více než dva roky se připravovalo zadání soutěže. Jsou v něm podklady pro modelové typy laboratoří i seznamy speciálních technologií vyžadujících určité stavební zázemí, jako jsou velké přístroje, chovy experimentálních zvířat nebo infekční prostory.
    Nyní je na pozemcích pro stavbu nových center například menza nebo sousedící dřevěná budova studentské koleje. Ty budou strženy. Vyrostou tam nové stavby, jejichž podoba bude výsledkem architektonické soutěže. Do poloviny ledna 2016 budou odevzdávány návrhy pro první kolo. Druhé kolo začne na konci února 2016 a potrvá do června 2016. Porota vítěze vybere do podzimu 2016. Pak se bude tři roky pracovat na podrobném projektu a získání všech potřebných povolení. Vlastní výstavba by měla trvat od jara 2020 do konce roku 2021.
0 comments
add comment

Related articles