V Opavě vzniknou hned dvě zařízení pečující o seniory

Publisher
ČTK
09.01.2012 20:55
Czech Republic

Opava

Opava - V Opavě vzniknou v nejbližších letech hned dvě nová zařízení pečující pro seniory. Jedno postaví na zelené louce město, které v této době již hledá vhodný architektonický návrh. Druhé vybuduje soukromník v areálu opuštěné porodnice. ČTK to dnes řekla mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná s tím, že prodej objektu ještě musí schválit zastupitelstvo.

    Zájemce o porodnici a okolní pozemky město hledalo od loňského září. Do konce listopadu se přihlásil jen jeden uchazeč. "Přesto jsme se rozhodli tuto nabídku akceptovat," řekla první náměstkyně primátora Pavla Brady. Důvodem podle ní bylo především budoucí využití stavby. "Uchazeč hodlá z tohoto areálu vybudovat domov pro seniory. To je přesně to, co si zde velká většina Opavanů představovala," řekla.
    Budovu bývalé porodnice získalo město v roce 2008 od Moravskoslezského kraje. Už tehdy byla ve špatném technickém stavu. Objekt byl dlouhodobě nevyužívaný a na jeho rekonstrukci město nemělo potřebné prostředky. Nový majitel by měl bývalou porodnici koupit za víc jak 20 milionů korun. O prodeji již rozhodla rada, ještě ho musí schválit zastupitelstvo.
    Zařízení pro seniory přitom v bývalé porodnici původně hodlalo zřídit samotné město. Ze záměru ale nakonec sešlo a město se rozhodlo pro novostavbu. "Z ekonomického hlediska by byla rekonstrukce staré budovy pro nás příliš nevýhodná. Levnější bude stavba nové budovy," dodala Brady. Nový penzion vyroste v městské části Kateřinky a spravovat by ji měla příspěvková organizace města Senior centrum, která nyní zajišťuje ubytování pro 166 důchodců.
    "V současné době jsme již vyhlásili architektonickou soutěž. Hledáme budoucí vzhled budovy," řekla mluvčí. Město předpokládá, že v budově porodnice vznikne zařízení určené pro movitější klienty. Penzion provozovaný městkou organizací by pak měl poskytovat péči pro seniory, kteří si nákladnou službu dovolit nemůžou.
    Důvodem je i nedostatečná kapacita současného Senior centra. "Současná kapacita našeho centra je nedostatečná. Vedeme pořadník, ve kterém je stabilně 300 zájemců. Ročně dokážeme zajistit ubytování jen pro 12 z nich," řekl už dříve ČTK ředitel Senior centra Radim Křupala.
0 comments
add comment

Related articles