V okolí Sluňákova vznikla venkovní expozice Litovelského Pomoraví

Source
Petr Běhal
Publisher
ČTK
19.09.2014 14:15
Projektil architekti

Miloš Fekar, Lesní chrám

Horka nad Moravou (Olomoucko) - Poznávací stezka, kterou tvoří umělecky pojaté stavby zasazené do mokřadů Chráněné krajinné oblasti Litovelského Pomoraví, vznikla v okolí Centra ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou na Olomoucku. První návštěvníci mohou na přírodní okruh kolem Sluňákova vyrazit v sobotu. Projekt Domu přírody Litovelského Pomoraví stál 63 milionů korun a většinu nákladů pokryla dotace Evropské unie.

    V okolí nízkoenergetickému domu Sluňákov byla na rozloze 15 hektarů vybudována vnější expozice zahrnující sedm zastavení, která vytvořili umělci. Součástí stezky je zahrada živočichů a rostlin Litovelského Pomoraví, lesní chrám z dubových sloupů, kouzelný les s hracími prvky, umělý krajinný útvar Sluneční hora snů či soustava dubových mostů.
    "Místa jsou udělána tak, aby posilovala pocit lidí z venkovní krajiny a zároveň jej umožnila vstřebat. Umělecká díla slouží i jako rozhledna a uvnitř jsou meditativní prostory, kde se jako by zastavil čas a lidé mohou nerušeně přemýšlet," řekl ČTK ředitel Sluňákova Michal Bartoš.
    Součástí Domu přírody je informační středisko Šargoun, které je vstupní branou do CHKO Litovelské Pomoraví směrem od Litovle. Na místě bývalé hájovny byla upravena zahrada se stodolou a postavena nová nízkoenergetická stavba s expozicí o včelařství. Budova slouží jako informační středisko, kde návštěvník získá formou hry i 3D technologií základní informace o Litovelském Pomoraví a původním hospodaření v krajině. Na zahradě s krajinnými odrůdami ovocných stromů bude umístěna naučná stezka a repliky historických úlů.
    "Hlavním cílem a posláním Domu přírody Litovelského Pomoraví je kultivovat vztah člověka k přírodě tak, aby sám pocítil potřebu ji chránit a pečovat o ni," podotkl Michal Servus z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a vedoucí Správy CHKO Litovelské Pomoraví.
    Okolí Sluňákova bylo ještě po roce 1989 podmáčeným polem, na kterém nechtěl nikdo hospodařit. Postupně zde úsilím lidí ze Sluňákova vznikl mokřad s lužním lesem, nivními loukami, stojatými i tekoucími vodami.
    Podobné domy přírody jsou už v Poodří, Slavkovském lese a na Třeboňsku. Agentury ochrany přírody a krajiny ČR připravuje stavbu dalších. "Chceme po vzoru jiných evropských států vybudovat ve vybraných chráněných územích síť návštěvnických středisek. Značka chráněné krajinné oblasti přitahuje turisty, kteří napomáhají šetrnému rozvoji místních obcí. Domy přírody, stejně jako naučné stezky či ptačí pozorovatelny návštěvníkům pomohou poznat přírodu, což je jeden z předpokladů její lepší ochrany," řekl novinářům ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.
0 comments
add comment

Related articles