V krumlovském areálu firmy Čevak by mohly být obchody i služby

Publisher
ČTK
15.10.2021 10:35
Czech Republic

Cesky Krumlov


Český Krumlov – Firma Českokrumlovský rozvojový fond (ČKRF) chce koupit za 13,5 milionu korun areál společnosti Čevak ve Chvalšinské ulici. Po změně územního plánu by tam mohl vzniknout komplex obchodů, služeb i drobné výroby. Díky dvěma dalším bytovým projektům by fond letos mohl skončit v zisku, namísto plánované ztráty. Vyplývá to z informací, jež dnes vzali na vědomí zastupitelé.


Firmu vlastní město. Vstupní investice do všech tří záměrů bude 20,5 milionu, očekávaný zisk z nich 10,6 milionu. "Jsou to rozvojové projekty. Do hospodářských výsledků nejbližších let by to mělo mít pozitivní dopad, ve smyslu snížení ztrát," řekl dnes ČTK jednatel fondu Miroslav Reitinger. Letošní plánované tržby by tak stouply díky prodejům bytů a pozemků o 10,2 milionu a místo ztráty 5,9 milionu by fond mohl skončit v zisku 1,9 milionu.

Fond chce koupit areál firmy Čevak, získá tak kontrolu nad územím na příjezdu po jedné z hlavních cest do Českého Krumlova. Nový územní plán počítá s proměnou území, může vzniknout komplex obchodů, služeb, administrativy a drobné výroby, podle fondu přívětivější vstup do města než současný areál.

"Je to další krok, který vyplývá z předchozích obchodních vztahů Čevaku a města. Poté, co Čevak získal desetiletou koncesi na provozování vodohospodářského majetku, tak areál na Chvalšinské je pro něj tak trošku zbytný. Cílem je podržet si opratě nad vstupní bránou do města. Krumlov si zaslouží, aby aspoň jedna vstupní brána byla hezká," řekl jednatel.

ČKRF chce také prodat čtyři byty, předpokládá čistý zisk 7,5 milionu Kč. Kdyby si byty nechal, musel by je pronajímat dalších 38 let, aby získal stejný příjem. Fond rovněž chystá směnu pozemků, aby připravil stavbu bytů v lokalitě Horní Brána. Prvotní investice bude sedm milionů. "Do dvou let vytvoří fond v území podmínky pro individuální bytovou výstavbu, šest až sedm parcel v atraktivní zóně. Jednorázový efekt do městské pokladny bude šest milionů," řekl jednatel.

Opoziční zastupitel Vojtěch Němec (Krumlováci) dnes navrhnul, aby město prodalo některé své domy. Podle něj vlastní asi deset procent ze zhruba 300 historických domů v centru. "Mohlo by je nabídnout svým partnerům k prodeji. Město získá potřebné cash flow a nebude si muset půjčovat od banky," řekl Němec. Místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL) reagoval, že radnice chce vlastnit hlavně byty v historickém jádru. Je rád, že se za posledních 15 let neprodal žádný objekt v centru. "Můžeme tak ovlivňovat, co se děje v centru města. Není tak zle, abychom museli objekty prodávat," řekl Hermann.

Fond skončil loni ve ztrátě po zdanění čtyři miliony Kč. Předloni vykázal zisk 11 milionů. Nejvíc se na výsledcích projevila koronakrize a propad tržeb z cestovního ruchu, meziročně o 84 procent. Tržby loni meziročně klesly o 42 procent na necelých 57 milionů.

ČKRF vznikl v roce 1991. Radnice do jeho majetku bezúplatně vložila asi 50 domů a pozemků v historickém centru. V Krumlově žije asi 13.000 lidí.
0 comments
add comment