Ústí nad Orlicí chce přestavět bývalou kotelnu a rozvodnu na galerii

Publisher
ČTK
29.10.2019 18:10
Czech Republic

Ústí nad Orlicí


Ústí nad Orlicí – Radnice v Ústí nad Orlicí plánuje přestavět dřívější kotelnu a rozvodnu v areálu bývalé textilky Perla 01 na městskou galerii. Umožnila by mimo jiné důstojně vystavit díla sochaře a ústeckého rodáka Quida Kociana. Galerie by se stala součástí městského muzea, řekl ČTK starosta Petr Hájek (sdružení Oušťáci).


"Muzeum by získalo větší prostor pro svou výstavní činnost. Zároveň bychom v tomto prostoru chtěli realizovat odkaz na historii textilu v Ústí nad Orlicí a také vytvořit stálou expozici některých děl Quido Kociana," uvedl Hájek.

Město několik Kocianových prací vlastní. Hlavní část výstavy by ale tvořily zápůjčky ze soukromé sbírky. Vystaveny by mohly být i sádrové modely. V současnosti se menší výtvarné výstavy konají v Galerii pod radnicí, prostory jsou však stísněné.

Podle Hájka by objektům i po přestavbě zůstal dosavadní industriální charakter. Investice ale bude muset počkat, až město dokončí nákladnou výstavbu Domu a dětí a mládeže v bývalé továrně. Ústí si před časem rozjednalo na revitalizaci areálu Perly úvěr na 100 milionů korun, díky zisku dotace 30 milionů korun na dům dětí jej ale bude moci využít i pro jiné účely.

Quido Kocian (1874 - 1928), rodák z Ústí nad Orlicí, patřil k předním představitelům českého umění přelomu 19. a 20. století. Byl žákem Josefa Václava Myslbeka. Jeho tvorbu lze charakterizovat jako originální formu symbolismu, pro niž je typická výrazná exprese a jsou v ní i secesní prvky. Bývá řazen po bok dalších významných současníků, Františka Bílka, Ladislava Šalouna nebo Bohumila Kafky. Spojuje ho s nimi zájem o psychologii moderního člověka, o temné stránky jeho povahy a hnutí lidské duše.
0 comments
add comment

Related articles