Turisté mohou na českotěšínské přehradě Hrabina využívat plovoucí molo

Publisher
ČTK
29.05.2024 21:00
Czech Republic

Český Těšín


Český Těšín - Turisté mohou na přehradě Hrabina v Českém Těšíně na Karvinsku nově využívat vyhlídkové plovoucí molo. Jeho vznik podpořil Moravskoslezský kraj a doplnilo další mola, která byla už loni instalována na Větřkovické přehradě v Kopřivnici na Novojičínsku, Karvinském moři a Slezské Hartě na Bruntálsku. Město chystá další revitalizaci přehrady. ČTK to dnes řekly mluvčí kraje Nikola Birklenová a mluvčí města Nataša Cibulková.


"Vodní plochy mají významný rekreační potenciál, snažíme se je ještě více zatraktivnit pro návštěvníky a turisty. Pořídili jsme proto i architektonickou studii a projektovou dokumentaci pro vybudování plovoucích mol, která je možné umístit na tyto nádrže. Dokumentace není vázána jenom na konkrétní vodní díla, ale je možné ji poskytnout i jiným zájemcům,“ uvedla náměstkyně hejtmana Šárka Šimoňáková. Kraj na molo v hodnotě 2,5 milionu korun přispěl 2,2 milionu. Molo je vyhlídkové, má sloužit k posezení, relaxaci a pozorování okolní přírody.

Molo na přehradě Hrabina je prvním prvkem celkové revitalizace přehrady a jejího okolí, kterou plánuje město. Cibulková připomněla, že přehrada byla postavena v 50. letech minulého století jako rekreační zóna pro obyvatele Českého Těšína. Přehrada sice není primárně určena ke koupání, ale je vhodná pro rybolov, procházky po okolí či sportovní aktivity. Svou základnu tam mají i dva skautské vodácké oddíly.

Okolí přehrady ale od jejího vzniku nebylo výrazněji upravováno. "Důvodem byly především složité majetkoprávní vztahy, které se nedávno podařilo zčásti uspořádat. Naše město se až nyní stalo vlastníkem stěžejní části pozemků kolem přehrady. A tak konečně můžeme začít s revitalizací fyzicky i morálně zastaralého okolí této vodní plochy. Přehrada má obrovský nevyužitý potenciál, který chceme postupně rozvíjet,“ řekl starosta Karel Kula (Nestraníci 2022).

Město proto už loni nechalo zpracovat studii revitalizace přehrady, na jejímž základě by měl být prostor přehrady postupně upraven a doplněn o nové prvky. Modernizace se dočkají chodníky i mobiliář. V lokalitě přibude workoutové hřiště, ohniště s posezením a také zázemí pro sportovní aktivity i menší kulturní akce.

Další vyhlídková mola by se letos měla objevit ještě na třech vodních plochách v regionu - Těrlické a Žermanické přehradě a přehradě Slezská Harta v katastru obce Nová pláň.
0 comments
add comment

Related articles