Na vodních plochách v Moravskoslezském kraji přibudou další plovoucí mola

Publisher
ČTK
11.12.2023 07:55
Czech Republic

Ostrava

Ostrava - Na vodních plochách v Moravskoslezském kraji vzniknou v následujícím roce nová plovoucí mola. Nedávno vybudovaná vyhlídková mola na třech místech totiž zaujala další zájemce. V příští sezoně se tak objeví na přehradě v Českém Těšíně na Karvinsku, Těrlické a Žermanické přehradě a také na Slezské Hartě v katastru obce Nová Pláň na Bruntálsku. ČTK to řekl hejtman Jan Krkoška (ANO).


"Všechny tyto vodní plochy mají významný rekreační potenciál. Kraj podporuje jejich rozvoj, snažíme se tyto lokality ještě více zatraktivnit pro návštěvníky a turisty. Pořídili jsme proto i architektonickou studii a projektovou dokumentaci pro vybudování plovoucích mol, která je možné umístit na tyto nádrže. Dokumentace není vázána jenom na konkrétní vodní díla," uvedl Krkoška. Za vybudování čtyř nových mol kraj zaplatí 9,7 milionu korun.

Molo na přehradě Hrabina v Českém Těšíně bude prvním prvkem celkové revitalizace přehrady a jejího okolí, kterou plánuje město Český Těšín. "Přesto, že přehrada není určena primárně ke koupání, ale spíše k procházkám, odpočinku či ke sportovním aktivitám, plovoucí molo tu bude mít své uplatnění. Mola jsou navržena jako vyhlídková, určená k posezení, relaxaci a pozorování okolní přírody," řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová. Město chce u přehrady vybudovat relaxační a sportovní zóny, postavit cyklostezky, hřiště pro minigolf, letní kino nebo občerstvení.

Plovoucí molo na Žermanické přehradě bude s pomocí kraje budovat obec Lučina na Frýdecko-Místecku. "Společně s plánovanou cyklostezkou, jejíž výstavba započne na začátku příštího roku, zvýší atraktivitu této vodní nádrže pro návštěvníky z okolí i vzdálenějších míst a podpoří rozvoj cestovní ruchu v této oblasti," uvedla mluvčí.

U Těrlické přehrady má zájem o vybudování mola obec Těrlicko na Karvinsku. "Cílem obce je, aby se přehrada opět stala vyhledávaným místem i pro návštěvníky z jiných krajů České republiky a blízkého zahraničí. K tomu má přispět nejen nové plovoucí molo, ale i cyklostezka, jejíž výstavba má být zahájena v příštím roce. Cyklostezka propojí stávající komunikace v okolí přehrady a vytvoří ucelený okruh kolem celé vodní plochy," upřesnila Birklenová.

Poslední molo se objeví na přehradě Slezská Harta na hranici obcí Leskovec nad Moravicí a Razová. Kromě relaxace bude sloužit k ukotvení malých plavidel a vstupu do vody. V kraji jsou plovoucí mola již na Větřkovické přehradě, Karvinském moři a Slezské Hartě.
0 comments
add comment

Related articles