Třinecká radnice vyhlásí sbírku na obnovu vyhořelého kostela

Source
David Moravec
Publisher
ČTK
07.08.2017 11:35
Czech Republic

Sázava

Třinec  - Třinecká radnice vyhlásí ve středu veřejnou sbírku na obnovu vyhořelého kostela ze 16. století v Gutech, který minulý týden úmyslně zapálili tři mladíci. Dnes to na mimořádném zasedání schválila rada města. Sbírku ale ještě před tím musí schválit i krajský úřad. ČTK to dnes řekla starostka Třince Věra Palkovská.

"Rada města souhlasí s konáním veřejné sbírky na obnovu kostela. Ještě během úterý očekáváme souhlas krajského úřadu. Ve středu pak zveřejníme číslo konta. Peníze, které se na něm sejdou, budou sloužit pouze na obnovu kostelíku," řekla Palkovská. Sbírka podle ní nebude mít žádný finanční limit. Očekávané náklady na obnovu vzejdou až ze zpracovaného projektu.

Starostka už nyní eviduje velký zájem ze strany možných dárců. "Obracejí se na mě zástupci okolních měst i firem, že by chtěli přispět, také soukromé osoby z Česka a Slovenska," řekla. Ve středu bude ještě jednat s biskupem. "Chceme mluvit o tom, jak ještě může být město prospěšné. Nejde jen o peníze," řekla.

Dárci podle Palkovské mohou přispět i 24. září, kdy se bude v Třinci konat tradiční charitativní Koncert Srdce Evropy, na kterém vystoupí například Michal Hrůza se svojí kapelou. "Letos bude koncert věnovaný obnově kostela. Zástupci firem budou moci předat šeky přímo biskupovi. Drobní dárci budou moci přispět do kasiček," uvedla.

Obnovení dřevěného kostela vítá ředitel Národního památkového ústavu Ostrava Michal Zezula. "Bude to nejlepší postup, jak zahladit způsobené škody," řekl. Projekt na obnovu bude řešit vlastník nemovitosti, tedy biskupství. "Předpokládá se, že se úkolu ujme tým, který pracoval na obnově kostela v Ostravě-Hrabové," řekl. Tehdy řemeslníci odvedli dobrou práci, i když to bylo poprvé, co na takovém projektu spolupracovali, uvedl.

Zezula a jeho lidé na místě působili už v prvních hodinách po požáru. I dnes jednotlivé kroky konzultují s biskupstvím. Podle Zezuly je možné, že některé prvky, které požár nezničil, budou použity při stavbě nového kostelíku. "Například může jít o okenní a dveřní kování nebo další předměty z kovu," řekl.

Požár dřevěný kostel zničil v noci na středu 2. srpna. V sobotu Okresní soud ve Frýdku-Místku poslal do vazby dva mladíky, kteří byli obviněni z jeho úmyslného zapálení. Třetí obviněný zůstal na svobodě. Podle státního zástupce mohli v činnosti pokračovat. Jeden z pachatelů podle něj měl vytipovánu ještě minimálně jednu sakrální památku. Motiv činu zatím není jasný.
0 comments
add comment

Related articles