Obnovu kostela v Gutech lze podpořit i nákupem známky a nálepky

Source
Martina Helánová
Publisher
ČTK
19.09.2017 07:50
Czech Republic

Třinec

Třinec - Nákupem speciální turistické známky a turistické nálepky mohou lidé podpořit obnovu vyhořelého dřevěného kostela Božího těla v Třinci-Gutech na Frýdecko-Místecku. Oba sbírkové předměty si zájemci mohou koupit v infocentru v prostorách třinecké knihovny a v Gorolském informačním centru v Mostech u Jablunkova, řekla dnes ČTK Regina Szpyrcová z Knihovny Třinec. Na účtu sbírky, kterou na obnovu kostelíka zřídilo město Třinec, je už 2,3 milionu korun.


Na známce i nálepce je vyobrazen motiv zničeného kostela z 16. století i jeho původní podoba, už před požárem měl kostel vlastní turistickou známku a nálepku. "Výroba je financována ze soukromých zdrojů a celý výtěžek z prodeje známky a nálepky poputuje na obnovu požárem zničeného dřevěného kostelíku v Třinci - Gutech," uvedla Szpyrcová. Dodala, že člověk, který financoval výrobu známek i nálepek, chtěl zůstat v anonymitě. Dřevěných známek bylo podle ní vyrobeno 500, nálepek 300 a v případě zájmu o tuto speciální edici bude podle Szpyrcové možné jejich počet zvýšit.

"Cena známky je stanovena na 100 korun a nálepky na 50 korun. Známka bude cenným sběratelským kouskem, neboť je svým posláním zcela unikátní. Je totiž první v řadě série turistických známek sbírkových, jejichž výtěžek z prodeje bude výhradně určen na dobročinné účely,"
uvedla Szpyrcová.

Obvyklá doporučená prodejní cena turistické známky v České republice je 35 korun, u turistické nálepky je to 12 korun. Dřevěný kostel v Gutech vyhořel počátkem srpna. Policie krátce nato zadržela tři mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka. Podle ní stavbu zapálili úmyslně. Minimálně jeden v tom chtěl pokračovat a měl už vybraný další objekt. Náklady na stavbu nového kostela by měla pokrýt pojistka, která by měla zaplatit i část interiérů. Zbytek bude biskupství platit z veřejné sbírky. Na stavbu přispívají věřící a dárci. Na účtu, který zřídilo město, se už sešlo 2,330 milionu korun. Nový kostelík by měl být postavený na jaře 2019.
0 comments
add comment

Related articles