Titul Historické město roku má na Vysočině Brtnice

Publisher
ČTK
23.01.2019 22:55
Czech Republic

Brtnice

brtnice
Brtnice (Jihlavsko) – Titul Historické město roku 2018 získala na Vysočině Brtnice na Jihlavsku. Minulý týden o tom rozhodovali komisaři ministerstva pro místní rozvoj, sdružení historických sídel a Národního památkového ústavu (NPÚ). Brtnice, která v krajském kole zvítězila i loni, postupuje do celostátního kola soutěže, jehož výsledky budou vyhlášeny v dubnu. Zvítězila nad Jemnicí a Moravskými Budějovicemi na Třebíčsku, uvedla v dnešní tiskové zprávě Ilona Ampapová z NPÚ Telč.


Stěžejními akcemi v roce 2018 byly rozsáhlá revitalizace zámeckého parku, kde se podařilo obnovit část ohradních zdí a schody a upravit anglickou zahradu. Důležitou byla také obnova dvora a restaurování podlah v rodném domě architekta a designéra Josefa Hoffmanna. Podařilo se také obnovit podlahy ve vrchnostenské sýpce. Je ze 16. století a podle památkářů se dochovala z podstatné části ve své autentické podobě. Brtnice ji po částech opravuje už několik let.

Brtnice má bez připojených obcí asi 2400 obyvatel, třetina z nich žije v městské památkové zóně o rozloze 19,6 hektaru. Součástí zóny je i 28 kulturních památek.

Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón s právem užívat titul Historické město roku uděluje od roku 1994 Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska společně s ministerstvem kultury a ministerstvem pro místní rozvoj. První titul získaly v roce 2005 Svitavy. Titul za rok 2017 mají Slavonice. Z Vysočiny na celostátní úrovni zvítězila prozatím jen Polná, která vyhrála v roce 2007.
0 comments
add comment

Related articles