Tachov začne v létě s kompletní obnovou jízdárny ve Světcích

Publisher
ČTK
24.06.2021 08:30
Czech Republic

Tachov

Jan Soukup


Tachov – Třináctitisícový Tachov zahájí o prázdninách závěrečnou etapu obnovy své jízdárny ve Světcích, která je od roku 2010 národní kulturní památkou. Dokončení kompletní rekonstrukce pseudorománské jízdárny si vyžádá asi 75 milionů Kč. Město jako vlastník na ni dostane až dvě třetiny z evropských fondů. ČTK to dnes řekl starosta Ladislav Macák (Patrioti Tachova).


"Stavbu zahájíme v červenci nebo v srpnu, musíme ji dokončit včetně vyúčtování do konce roku 2023," uvedl. Tachov si na stavbu půjčí, protože ji bude muset celou předfinancovat. Dostane na ni z evropských fondů přes ministerstvo kultury dotaci 60 až 65 procent, 30 procent zaplatí ze svého.

"Po stranách se budou dělat dva výtahy, aby byly prohlídkové trasy v jednotlivých patrech bezbariérově přístupné. Dále se tam musí udělat stavební a dokončovací úpravy a vše vybavit tak, aby už byla jízdárna kompletně hotová. Dodavatel už je vybraný, práce budou kontrolovat památkáři," řekl starosta. Nově tam vznikne muzeum kovářství a bylinek, zázemí pro účinkující, restaurace, byt správce a sklady. Projektantem je architekt Jan Soukup, který připravuje rekonstrukce stěžejních památek v kraji a na obnově jízdárny spolupracuje od začátku.

Téměř 160 let stará monumentální jízdárna byla po zestátnění v roce 1948 odsouzena k záhubě, nyní je obdivovaným skvostem. Po Španělské dvorní jízdárně ve Vídni je druhou největší ve střední Evropě. V roce 1999 bylo o jeden hlas v zastupitelstvu schváleno rozhodnutí, že město jízdárnu zachrání. Tehdy tam byly jenom ruiny a popadané zdi. Jediné, co stavbu drželo pohromadě, byl krov a strop. S opravami se začalo v roce 2000, o rok později začala být příležitostně otevíraná pro veřejnost. za tu dobu tam šlo téměř 90 milionů korun, z toho město dalo třetinu a zbytek ministerstvo kultury. Byla vyřešena statika objektu, je nová střecha, okna a sociální zařízení.

Jízdárnu navštěvovalo před pandemií asi 6000 lidí ročně, zájem o ni mají i filmaři, kteří využívají i okolní ruiny nedostavěného romantického zámku. "Je to určitě tahák. Už měsíc je model jízdárny také v Miniaturparku v Mariánských Lázních," uvedl starosta. Dosud byl otevřen sál a v prvním patře prohlídkové trasy, které se ještě rozšíří o další patra. Na podzim už bude přístupná expozice kovářství, na níž se pracuje. Během výstavby bude jízdárna občas úplně uzavřená. Do září tam bude ještě hudební festival Dveře jízdárny dokořán, který začal tento týden.
0 comments
add comment

Related articles