Stavbou roku Zlínského kraje je budova firmy Koma Modular


Zlín - Administrativní budova výrobce modulárních systémů Koma Modular ve Vizovicích na Zlínsku získala nejvyšší cenu v soutěži Stavba roku 2018 Zlínského kraje, Grand Prix architekta Pavla Nováka. Firma pavilon původně vyrobila pro světovou výstavu Expo 2015 v Miláně, poté jej přesunula do svého areálu a po úpravách slouží jako administrativní budova. Grand Prix se v soutěži neuděluje každý rok, ale pouze mimořádným stavebním počinům, jde o šestou cenu udělenou v soutěži, která se letos konala 17. rokem, řekla dnes novinářům předsedkyně poroty Dagmar Nová.


Odborná porota u objektu společnosti Koma Modular ocenila kultivovanost stavby i její provedení. "Velmi nás potěšila celková kvalita díla, je to ukázka zcela jiné stavební technologie, je to modulární systém, je to ukázka toho, jakým způsobem se dají objekty postavit z tohoto systému. Takovou úroveň, kvalitu prací, řešení detailů, interiérového řešení, to se vidí málokdy. Navíc doplněno vynikajícím dílem výtvarníka (Lukáše) Rittsteina a Báry Šlapetové, což je v rámci republiky ojedinělé," uvedla Nová.

V minulosti dostaly Grand Prix tři objekty v bývalém zlínském baťovském průmyslovém areálu, a to Podnikatelské a inovační centrum, Baťův mrakodrap a Baťův institut, také hospic Citadela ve Valašském Meziříčí, loni ji získal Vzdělávací komplex zlínské Univerzity Tomáše Bati, který navrhla architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná a její pražský kolektiv.

Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) udělil cenu rekonstrukci Obchodního domu Zlín. Objekt byl postaven v roce 1931 podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury, při rekonstrukci byla budově vrácena původní podoba.

Porotci letos hodnotili 48 staveb dokončených stavebními firmami ze Zlínského kraje v loňském roce, loni bylo přihlášených 39 staveb. Nejvíce staveb bylo tradičně přihlášeno v kategorii Stavby občanské vybavenosti, bylo jich 14, hlavní cenu získala druhá etapa centrálních objektů v Uherskohradišťské nemocnici. Nejlepší mezi domy pro bydlení byl Bytový dům-Rezidence Štěpnice 2 v Uherském Hradišti. V dalších kategoriích dostaly hlavní cenu nová válcovna napajedelské společnosti Fatra, rekonstrukce úpravny vody v Tlumačově na Zlínsku či multifunkční budova v obci Košíky.

Úroveň kvality staveb podle Nové v posledních letech roste. "Na trhu se objevují nové materiály, ne zrovna levné, taky náročné na práci s nimi, a ukazuje se, že firmy s tím umí dělat," uvedla Nová.

Soutěž organizuje krajská organizace Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků ve výstavbě.
0 comments
add comment

Related articles