Státu se ani ve čtvrté aukci nepodařilo prodat Hanácká kasárna v Olomouci

Publisher
ČTK
02.03.2022 19:05
Czech Republic

Olomouc

Olomouc – Státu se ani ve čtvrté elektronické aukci nepodařilo prodat rozlehlý areál Hanáckých kasáren v Olomouci. Dražba začala v úterý a skončila dnes v 10:00, jediný přihlášený zájemce ale neučinil příhoz. ČTK to dnes řekla mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Michaela Tesařová. Další kolo elektronické aukce stát zatím nevyhlásí, jelikož jedná s hejtmanstvím o možném dočasném využití Hanáckých kasáren pro zřízení krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině.


Hanácká kasárna se nepodařilo prodat v zářijové, listopadové a ani letošní lednové elektronické dražbě. V posledním kole aukce byla minimální cena areálu snížena z 262 milionů na 249 milionů korun. Dražba mohla být v úterý zahájena díky tomu, že nejméně jeden zájemce ve stanoveném termínu složil kauci 25 milionů. korun. "Jednalo se o fyzickou osobu, která složila kauci i v předchozích kolech aukce. Jelikož zájemce žádný příhoz neučinil, skončila aukce bez vítěze. Nicméně i kdyby v aukci příhoz padl, ÚZSVM by s vítězem aukce kupní smlouvu vzhledem k aktuální výjimečné situaci zatím neuzavřel," uvedla Tesařová.

Hanácká kasárna jsou po zahájení ruského útoku na Ukrajinu na seznamu vytipovaných míst pro potřeby chystaného krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině, které má pokrýt všechny základní služby pro přicházející uprchlíky. "Vzhledem k probíhajícím jednáním o využití Hanáckých kasáren pro potřeby Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině nebude ÚZSVM v tuto chvíli připravovat vyhlášení dalšího kola elektronické aukce na prodej tohoto areálu. Naopak umožní provoz asistenčního centra, jak dlouho bude potřeba," řekla Tesařová.

Do třetího kola elektronické aukce se v lednu přihlásil jediný zájemce, avšak neučinil příhoz. Stejně dopadla i předchozí dvě kola výběrového řízení. Majetkový úřad také jednal s Univerzitou Palackého v Olomouci, která dříve projevila předběžný zájem o přímý nákup tohoto areálu.

Hanácká kasárna využívala armáda 170 let, od roku 2013 jsou prázdná. Budova Hanáckých kasáren má kancelářskou plochu přes 2000 m². Původně se uvažovalo o tom, že se do ní přestěhují stovky pracovníků státních úřadů, jež nyní sídlí na vícero místech Olomouce. Další využití pro státní úředníky by ale podle ministerstva obrany bylo nákladnější než prodej a případná stavba nového administrativního sídla.

O budovu Hanáckých kasáren projevil v roce 2014 zájem Olomoucký kraj, chtěl tam depozitáře muzea a knihovny, kanceláře pro organizace zajišťující evropské dotace i prodejnu regionálních potravin. Hejtmanství od záměru nakonec upustilo.
0 comments
add comment

Related articles