Rozhledna na Velkém Kosíři byla kvůli závadám uzavřena

Source
Petr Běhal
Publisher
ČTK
09.02.2017 14:45
Czech Republic

Opava

NEW WORK

foto: http://www.rozhledna-kosir.cz/
Slatinky - Rozhledna na vrchu Velký Košíř u Slatinek na Prostějovsku, která byla otevřena v létě 2013, musela být tento týden kvůli závadám až do odvolání uzavřena. Provozovatel rozhledny se snaží závady reklamovat, řekla dnes ČTK předsedkyně Mikroregionu Kosířsko Hana Rozsypalová. Stavba rozhledny stála 6,5 milionu korun, třemi miliony na projekt přispěl Olomoucký kraj.


"Uzavření rozhledny je jediným možným řešením. Dbáme na to, aby celý objekt byl bezpečný pro návštěvníky, a chceme, aby životnost rozhledny byla co možná nejdelší. Bohužel, během provozu se objevily takové vady v provedení, které nám tyto záruky nedávají," uvedla Rozsypalová.

Zástupci mikroregionu objevili první nedostatky, které se týkaly sklonu teras, už krátce po otevření rozhledny. Po loňské aféře s ukradenými maticemi z rozhledny byly podle Rozsypalové odhaleny i závady v konstrukci schodiště, které se ale zatím nepodařilo reklamovat.

"Vzhledem k tomu, že stavební firma se k předešlým reklamacím mikroregionu stavěla vlažně a řadu vad odmítla uznat nebo jejich řešení nebylo přijatelné, požádali zástupci mikroregionu o vypracování nezávislého znaleckého posudku,"
uvedla Rozsypalová.

Rozhodnutí o uzavření rozhledny na kopci Velký Kosíř padlo poté, co byl znalecký posudek zpracován. Podle místopředsedy mikroregionu Kosířško Milana Elfmarka autoři posudku doporučili uzavření rozhledny, aby se závady nezhoršovaly. Podle Elfmarka zatím nelze odhadnout, zda a kdy budou reklamované závady odstraněny. Spolek čeká na odpověď firmy, která rozhledu postavila. "Doufáme, že vše bude náležitě prošetřeno, kvalitně opraveno a co nejdříve uvedeno do provozu," uvedl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Milan Klimeš (ANO).

Rozhledna, ze které je výhled na rovinatou Hanou, Drahanskou vrchovinu, Bouzovské vrchy i siluetu Nízkého Jeseníku, má kamenný podstavec se zázemím a její tubus je dřevěný. Dřevěnou konstrukci doplnily ocelové prvky. Horní plošina je ve výšce 25 metrů. Na Velkém Kosíři se rozhledna nacházela už v letech 1927 až 1939, pak musela být kvůli špatnému technickému stavu odstraněna.

Velký Kosíř (441 m n.m.) je dominantou hanácké roviny, nachází se mezi městečky Kostelec na Hané, Čechy pod Kosířem a Slatinice. Je opředen mnoha mýty. V roce 1990 vznikl přírodní park Velký Kosíř.
0 comments
add comment

Related articles