Rozhledna na Velkém Kosíři se opravuje, otevřena má být v létě

Publisher
ČTK
18.04.2018 16:20
Czech Republic

Brno

NEW WORK

Slatinky - Dělníci zahájili opravu rozhledny na vrchu Velký Kosíř u Slatinek na Prostějovsku, z jejíž vyhlídkové plošiny by se lidé mohli znovu pokochat pohledem do dálky už na začátku léta. Rozhledna je už přes rok uzavřená. Podle dohody by měla být po opravě otevřena 1. června, řekla dnes ČTK předsedkyně mikroregionu Kosířsko a starostka Těšetic na Olomoucku Hana Rozsypalová.


Rozhledna na Velkém Kosíři byla otevřena v létě 2013. Stavba stála 6,5 milionu korun, třemi miliony na projekt přispěl Olomoucký kraj. Loni v únoru ale byla rozhledna uzavřena kvůli zjištěným závadám v konstrukci schodiště. Stavební firma, která rozhlednu postavila, nyní podle Rozsypalové na vlastní náklady instaluje podpěru dřevěného schodiště, které se točí kolem konstrukce. "Nejpravděpodobněji bude rozhledna otevřena 1. června. Pokud by se to nepodařilo stihnout, tak určitě od července," uvedla Rozsypalová.

Úprava schodiště rozhledny na Velkém Kosíři je prováděna podle projektové dokumentace, na které se podílel i statik. V budoucnu by ještě měla být vyztužena konstrukce rozhledny. "V červnu budeme mít zpracovaný projekt a budeme se domlouvat, jak dál. Ale to (vyztužení konstrukce) není bezpodmínečně nutné okamžitě, rozhledna se může otevřít a bude bezpečná," řekla Rozsypalová.

Zástupci mikroregionu Kosířsko objevili první nedostatky, které se týkaly sklonu teras, už krátce po slavnostním otevření rozhledny. Posléze byly zjištěny také závady v konstrukci schodiště, které se nepodařilo reklamovat. Rozhodnutí o uzavření rozhledny na kopci Velký Kosíř padlo poté, co byl zpracován znalecký posudek na stav rozhledny. Autoři posudku doporučili uzavření rozhledny, aby se závady nezhoršovaly. Zástupci mikroregionu poté nějakou dobu jednali se zástupci stavební firmy na podmínkách odstranění závad.

Rozhledna, ze které je výhled na rovinatou Hanou, Drahanskou vrchovinu, Bouzovské vrchy i siluetu Nízkého Jeseníku, má kamenný podstavec se zázemím a její tubus je dřevěný s ocelovými prvky. Horní plošina je ve výšce 25 metrů. Na Velkém Kosíři se rozhledna nacházela už v letech 1927 až 1939, pak musela být kvůli špatnému technickému stavu odstraněna.

Velký Kosíř (441 m n.m.) je dominantou hanácké roviny, nachází se mezi městečky Kostelec na Hané, Čechy pod Kosířem a Slatinice. Je opředen mnoha mýty. V roce 1990 vznikl přírodní park Velký Kosíř.
0 comments
add comment

Related articles