Rozhledna Bučina nad Kyselkou je znovu přístupná veřejnosti

Publisher
ČTK
29.09.2016 08:10
Czech Republic

Vsetín

Kyselka (Karlovarsko) - Nad obcí Kyselka byla dnes po rekonstrukci znovu otevřena rozhledna Bučina. Na stejnojmenném vrchu ji nechal postavit v roce 1880 Heinrich Mattoni. Její rekonstrukci provedly Vojenské lesy a statky (VLS), které hospodaří v sousedním vojenském újezdu Hradiště. Na dnešní slavnostní otevření se přišly podívat asi dvě stovky lidí.


Rozhledna na Bučině desítky let chátrala. Teprve v letech 2002 a 2003 začaly VLS s částečnou revitalizací. Podle ředitele karlovarské divize VLS Milana Suka bylo nejprve vyspraveno zdivo a nad ochozem vyhlídkové plošiny byl zbudován nový dřevěný přístřešek.

Letos se rozhledna dočkala i nové střechy a zajištění statické stability základových konstrukcí. Rozhledna tak dostala téměř původní vzhled. "Náklady opravu jsou plánovány na 800.000 korun," dodal Suk.

Kromě samotné rozhledny VLS provedly i úpravy lesního porostu v okolí tak, aby stromy nepřevyšovaly rozhlednu a byl z ní tak opět možný výhled do okolí.

Rozhledna Bučina je další památkou, která se v bývalých lázních, které založil Heinrich Mattoni, vrátila do užívání. Letos Karlovarském minerální vody dokončily i rekonstrukci Löschnerova pavilonu, kde vzniklo muzeum zakladatele lázní a značky Mattoni. Obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka také pokračuje s postupnou obnovou lázeňského komplexu. Ta ale bude ještě roky trvat.
0 comments
add comment