Rodný dům Jana Palacha byl přebudován v jeho památník

Publisher
ČTK
08.10.2020 07:35
Pavla Melková
MCA atelier


Praha - Rodný dům studenta Jana Palacha, který se v roce 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí na vývoj společnosti po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, byl po roce 2015 přebudován na památník připomínající jeho čin a jeho život. Národní muzeum, pod které dům patří, památník ve Všetatech na Mělnicku otevřelo před rokem, 9. října 2019.


Součástí památníku je Palachův rodný dům i nová budova s multimediální expozicí. Cílem památníku je nejen připomenutí Palachova osudu, zároveň má návštěvníky motivovat k zamyšlení nad klíčovými událostmi naší historie, řekl při loňském slavnostním otevření ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Na přeměnu původního vesnického domku s malou zahradou vypsalo Národní muzeum v roce 2015 soutěž, ve které zvítězili Miroslav Cikán a Pavla Melková z MCA atelieru. Autorem historické expozice je historik Petr Blažek.

Rodný dům byl předělán, prochází jím takzvaná hrana zla, která se symbolicky zastavuje o stůl, jenž je poctou Palachově rodině. Hranu tvoří velký kovový hranol. Okna budovy jsou zatemněná, ven lze nahlédnout jen malými špehýrkami, které symbolizují oddělení rodiny od společnosti. Je tam i torzo schodů, které vedly k pokoji Jana Palacha. V nově postavěné části památníku jsou autentické předměty, které měl s sebou Jan Palach 16. ledna na Václavském náměstí v Praze ve chvíli, kdy se zapálil. V expozici je také posmrtná maska Jana Palacha vytvořená sochařem Olbramem Zoubkem a jím vytvořená socha zvaná Jan. Jsou zde i multimediální obrazovky s historickými fakty a souvislostmi. Promítá se zde dokument režisérky Olgy Sommerové. Každý návštěvník také projde pod vlajkou, kterou bylo tělo Jana Palacha po smrti přikryté.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
Rodinný dům, nikoliv rodný
Petr Blažek
09.10.20 10:41
dnes v Londýnské ulici v Praze 2
takyarchitekt
09.10.20 02:26
show all comments

Related articles