Otevření Palachova památníku ve Všetatech bylo odloženo na říjen

Publisher
ČTK
29.09.2019 19:35
Czech Republic

Všetaty


Všetaty (Mělnicko) – Otevření památníku Jana Palacha v jeho rodném domě ve Všetatech na Mělnicku bylo opět odloženo. Uvedla to Česká televize s odvoláním na mluvčí muzea Lenku Boučkovou. Palachův památník ve Všetatech měl být otevřen poslední zářijový víkend, nyní se ale počítá s 9. říjnem. Správcem expozice je Národní muzeum.


"Datum 9. října bylo zvoleno kvůli sladění programů významných hostů, které Národní muzeum plánuje na otevření památníku pozvat," řekla Boučková České televizi.

Památník věnovaný studentu Janu Palachovi, který se v lednu 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci země vojsky Varšavské smlouvy, měl být otevřen už letos v srpnu. Tomu zamezily stavební komplikace, bylo proto stanoveno zářijové datum.

Z Palachova domu zůstaly zachovány obvodové zdi, skrze stavbu prochází kovový hranol jako symbol zla i rozdělení společnosti. Vedle domu je nová stavba, kde bude multimediální expozice. V památníku se bude promítat i dokument o Janu Palachovi, který přímo pro tento účel připravila dokumentarista Olga Sommerová.

Interaktivní expozice v památníku má ukazovat návštěvníkům Palachovu rodinu, jeho život, i to, co se postupně stalo s Palachovým odkazem po jeho smrti. Mezi exponáty bude aktovka, kterou měl Palach u sebe v den sebeupálení či autentická cedule z cukrárny, kterou provozoval jeho otec. Vystavena bude i socha Jan sochaře Olbrama Zoubka, která vznikla jako reflexe Palachova činu.

Chátrající rodný Palachův dům Národní muzeum koupilo v roce 2014, následovalo vypsání architektonicko-výtvarné soutěže na podobu památníku. Po vyhodnocení a zpracování projektu podle vítězného návrhu byl vypsán tendr na zakázku v hodnotě 16 milionů korun, kvůli nezájmu firem ji ale bylo třeba vypsat opakovaně, dodavatele prací se podařilo najít až na čtvrtý pokus. Proto práce začaly až loni v srpnu.
0 comments
add comment

Related articles