Riedlbauch: Kaplického knihovna by byla drahá, není pozemek

Source
Michal Burian
Publisher
ČTK
18.01.2010 19:25
Czech Republic

PraguePraha - Výstavba Národní knihovny podle projektu zesnulého architekta Jana Kaplického se neuskuteční kvůli pozemku na Letné, který knihovna už nemůže získat, a příliš vysoké odhadované ceně. Novinářům to dnes řekl ministr kultury Václav Riedlbauch. Národní knihovna se navíc rozhodla jít jinou cestou, k níž patří oživení historického areálu Klementina.

    Kaplického návrh zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži a ministr připomněl, že zadání skončilo u studie. Hovořilo se o tom, že výstavba by stála kolem dvou miliard korun. Předběžné odhady byly dvakrát až dvaapůlkrát vyšší, podotkl ale Riedlbauch. Na stavbu by podle něho nebyly peníze.
    Pražští zastupitelé sice v minulosti schválili knihovně prodej parcel na Letné, město nyní říká, že usnesení neplatí. Knihovna pozemek nezíská a podle ministra je to nevratné. "Je beznadějně mimo hru," uvedl Riedlbauch. Praha chce, aby pozemek na Letné byl v územním plánu nově veden jako park a nebyl určen pro stavbu zařízení kulturního charakteru.
    Národní knihovna se rozhodla jít cestou revitalizace Klementina, které podle ministra skýtá potřebné prostory asi na 20 let pro předpokládaný rozsah činnosti. Musí se ale rozšířit depozitář, což se stane v Hostivaři, a zajistit lepší logistika knih.
    Stavbu nové knihovny stále propaguje například Nadační fond Pro knihovnu, několik občanských iniciativ, několik petic s tisícovkami podpisů a loni založená politická strana Blob.
0 comments
add comment

Related articles