Projekt přestavby domu na Havlovu knihovnu byl přepracován

Publisher
ČTK
16.01.2012 18:50
Czech Republic

Prague

Praha - Investor přepracoval plány na přestavbu domu na hradčanském Loretánském náměstí, z něhož by měla vzniknout knihovna zesnulého prezidenta Václava Havla. Kritizovanou vzduchotechniku projektanti přemístili ze střechy do vnitřku objektu, řekla ČTK mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Dům chce na účely knihovny přestavět finančník Zdeněk Bakala.
    Kvůli nedostatečným podkladům pro umístění vzduchotechniky na střeše stavební úřad v září přerušil územní řízení na přestavbu domu. Poté, co investor dokumentaci přepracoval, opět bylo řízení zahájeno. Příští týden se tak bude konat v domě místní šetření.
    "Vzduchotechnika byla skutečně přemístěna a to tak, aby se žádná její část neuplatňovala ve vnějších pohledech. Pro komponenty dříve umístěné na střechách bylo vyčleněno místo v podstřeší na úkor užitné plochy objektu. Pro nasávání a výdechy budou využity stávající otvory ve střešním plášti a také komíny," sdělil na dotaz ČTK architekt Marek Tichý.
    Přepracovanými plány se bude v pátek zabývat také vědecká rada generální ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ). Na základě porady s odborníky by pak měl NPÚ zaujmout k přestavbě své stanovisko. Podle Tichého památkáři stanovili pro další postup projektu 22 podmínek, které byly již zapracovány do návrhu nebo je autorský tým návrhu považuje za závazné pro další práci. Pokud budou při dalším projednání nové požadavky, budeme k jejich zohledňování přistupovat stejně zodpovědně, uvedl Tichý.
    Někteří odborníci přestavbu kritizují, výhrady má Klub za starou Prahu. Projekt se nelíbí například Josefu Štulcovi, který je členem vědecké rady NPÚ. ČTK řekl, že upravený projekt ještě neviděl. Předpokládá ale, že neobsahuje dostatečně zásadní změny. Problémem totiž podle Štulce je především "nešťastná kumulace funkcí" domu. Vadí mu, že se má stát nejen knihovnou, ale i "luxusní rezidencí" Bakaly.
    "Dům má naplňovat funkce, které se do něj bez velkých architektonických zásahů nevejdou," řekl Štulc ČTK. Situaci přirovnal k řidiči, který se snaží s trabantem jet rychlostí 180 kilometrů v hodině. Například mu vadí plán vytěžit skálu pod objektem. Obává se, že hrozí poškození vlastní budovy i sousedních domů. Nelíbí se mu také plánované zakrytí dvora.
    Štulc zdůraznil, že nechce předjímat stanovisko vědecké rady. Poznamenal, že mezi jejími členy zasedají i architekti, kteří jsou příznivci moderní architektury. Generální ředitelka se ale názorem vědecké rady řídit nemusí.
    Knihovna Václava Havla jako instituce existuje od roku 2004, nyní sídlí v Kateřinské ulici v druhé pražské části, kde má kanceláře a měla by tam získat další prostory. V budoucnu je v plánu přestěhování do domu U Drahomířina sloupu, který koupil Bakala předloni.
    Projekt přestavby paláce z konce 16. století připravil španělský architekt Ricardo Bofill. Knihovna by měla v domě zabírat asi třetinu plochy, v další části měla být třeba Havlova kancelář, ale i sídla některých nevládních organizací. Náklady na přestavbu odhadl Bakala na přibližně 200 milionů korun.
    Bakala sponzoruje některé aktivity spojené s Havlem, například platil loňskou narozeninovou oslavu někdejší hlavy státu. Byl také předsedou správní rady Knihovny Václava Havla, v minulých dnech jej na tomto místě vystřídal novinář a hudebník Jan Macháček. Bakala se stal jedním ze zakladatelů této instituce.
0 comments
add comment

Related articles