Projekt na rekonstrukci Grossmannovy vily v Ostravě bude letos

Publisher
ČTK
17.05.2019 08:15
Czech Republic

Ostrava


Ostrava - Památkově chráněnou a běžně nepřístupnou Grossmannovu vilu z roku 1923 v ulici Na Zapadlém nedaleko krajského úřadu v Ostravě chce město proměnit v reprezentativní objekt. Pro rekonstrukci teď chystá projektovou dokumentaci, ta by mohla být hotová ještě letos, řekl ČTK primátor Tomáš Macura (ANO).


Podle něj by město objekt využívalo při slavnostních příležitostech, částečně by sloužil i k ubytování. "Měly by tam být jednací prostory, kdy předpokládáme, že by to mohl využívat jak magistrát, tak i krajský úřad, případně i jiné instituce ve městě. V patře by měly být tři nebo čtyři pokoje pro ubytování hostů," uvedl Macura.

Rodinné sídlo ostravského architekta Františka Grossmanna se město v minulosti bezúspěšně pokoušelo prodat. Poprvé o rekonstrukci uvažovalo už před dvěma lety, ale příprava projektu je náročná.

"Snažíme se jednat s majitelem druhé poloviny objektu, která už sice není památkově chráněná, ale je součástí celého komplexu. Domníváme se, že by stálo za to, pokusit se ho zrekonstruovat jako celek," řekl Macura. Památkově chráněná je podle něj část komplexu ve vlastnictví města a tam je zase příprava složitá kvůli nutnosti úzké spolupráce s památkáři.

"Musíte tam dávat pozor na každou maličkost, včetně toho, jak vypadá třeba zábradlí na schodišti nebo kličky od oken," uvedl Macura. Náklady na renovaci zatím nejsou vyčísleny, primátor očekává, že se mohou pohybovat mezi 50 až 100 miliony korun.

"Projektování bychom chtěli mít ukončeno letos. Potom si musíme říci, zda se o náklady podělíme třeba i s vedením kraje, protože bychom to chtěli využívat společně. Investice nebude malá. Máme ambici vytvořit tady v Ostravě jakousi paralelu na (brněnskou) Vila Tugendhat," řekl Macura.

Podle něj ve městě obdobné reprezentativní sídlo chybí, ale zároveň bylo i složité najít pro vilu jiné uplatnění. Naposledy v ní byla mateřská škola a školní družina. "Primátor i hejtman mívají různé návštěvy, které tam můžeme hostit i ubytovat. Byl jsem několikrát v Brně a je rozdíl, jestli má člověk jednání na radnici nebo ve Vile Tugendhat," míní primátor. Podle něj by se vila při různých příležitostech otvírala i pro veřejnost. Nyní je běžně nepřístupná, aktuálně se ale návštěvníkům otevře v sobotu jako součást programu vlastivědného festivalu Pestré vrstvy.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
do it
Kateřina Č.
26.12.19 09:18
show all comments

Related articles