Pražské Václavské náměstí bude 18. září bez aut

Source
Šárka Dvořáková
Publisher
ČTK
23.08.2011 22:25
Czech Republic

Prague

Jakub Cigler
Cigler Marani Architects, s.r.o.

Praha - Pražské Václavské náměstí se v neděli 18. září zcela uzavře pro automobilovou dopravu a stane se z něj pěší zóna. Zároveň bude připraven kulturní program. Dohodli se na tom dnes členové nově sestavené pracovní skupiny pro řešení Václavského náměstí. Pokud bude mít akce úspěch, mohla by se opakovat jednou do měsíce.

    Uzavření, které se chystá v rámci Evropského týdne mobility, bude trvat zhruba od 10:00 do 16:00. Kromě doprovodného programu si lidé budou moci prohlédnout projekt na přestavbu náměstí, který před lety vypracoval ateliér Cigler Marani Architects.
    "Chceme se pokusit o to, aby se Václavák alespoň na pár hodin proměnil v bulvár bez aut pro Pražany a turisty. Pokud vše proběhne bez zásadních komplikací, rádi bychom celou akci opakovali pravidelně. Další kroky, které začínají u pravidelných bezpečnostních kontrol a v budoucnu končí rekonstrukcí celého náměstí, budou následovat," řekl ČTK pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
    Předseda Sdružení Nového Města pražského Jan Adámek ČTK řekl, že zástupci hlavního města i Prahy 1 na dnešním jednání potvrdili, že považují projekt ateliéru Cigler Marani za platný. Podle návrhu by měla být přestavěna dolní část náměstí, kde by se měla rozšířit zeleň a zklidnit doprava.
    Budoucnost horní části se bude teprve řešit. Tam se podle Adámka uvažuje o tom, že by nebyl realizován dřívější nápad s vytvořením rozsáhlých podzemních garáží. Není zatím také jasné, zda by se na náměstí vrátily tramvaje.
    Členy skupiny jsou kromě zástupců magistrátu a radnice Prahy 1 také zástupci strážníků, policie, lidé z architektonického ateliéru Cigler Marani Architects a ze Sdružení Nového Města pražského, které na špatný stav náměstí upozorňuje. Členové si dnes rozdělili úkoly, znovu se sejdou za měsíc.
    Lidé, kteří na náměstí nebo v jeho okolí žijí a pracují, si v současnosti stěžují především na hustou automobilovou dopravu, drogy a noční podniky, které nabízejí sexuální služby.
0 comments
add comment

Related articles