Pražané mohou v parku Portheimka vidět památník Ferdinanda Peroutky

Publisher
ČTK
04.12.2023 17:55
Czech Republic

Prague

Praha - V parku Portheimka na Smíchově v Praze 5 mohou ode dneška lidé vidět památník publicisty a spisovatele Ferdinanda Peroutky. Sochu s názvem Jací jsme dnes odhalili zástupci městské části. Peroutka na Smíchově žil před deportací do nacistického koncentračního tábora v domě v Matoušově ulici v blízkosti parku.


"Ferdinand Peroutka tu nedaleko žil. A protože nemá žádný památník, tak jsme se rozhodli ho vybudovat. Je to velká osobnost předválečné žurnalistiky a myslím si, že si to zaslouží," řekla ČTK starostka městské části Radka Šimková (Praha 5 Sobě).

Jednokolová výtvarná soutěž na podobu památníku byla vyhlášena v roce 2021 a radnice za zhotovení zaplatila zhruba dva miliony korun. Soutěž financovalo hlavní město.

Autor sochy a architekt Radek Talaš řekl, že památník je výrazný, ale zároveň nenarušuje okolí parku. Porotci již podle dřívějšího vyjádření vyzdvihli mimo jiné to, že navržený památník svým tvarem odkazuje k ikonické dýmce, s níž je Peroutka spjatý. Je z leštěného kovového povrchu a její čelo tvoří vypouklá zrcadlová plocha, ve které je nápis "Jací jsme". Ten odkazuje na Peroutkovo dílo. "Zároveň divákovi, který k soše přichází, pokládá sugestivní otázku," řekl Talaš.

Zastupitelé Prahy 5 již dříve Peroutkovi udělili čestné občanství. Připomíná ho také pamětní deska na domě v ulici Matoušova, ve kterém žil. Jeho jméno nese rovněž ulice na Malvazinkách.

Publicista, spisovatel a dramatik Ferdinand Peroutka se narodil 6. února 1895 a patřil k nejvýraznějším novinářům první republiky. Prezident T. G. Masaryk mu v březnu 1923 nabídl milion korun na vydávání nezávislého týdeníku, jehož první číslo pod názvem Přítomnost vyšlo v lednu 1924. Sepsal také mimo jiné rozsáhlé dílo Budování státu, popisující vznik a první roky Československa. Válku strávil v nacistických koncentračních táborech a po komunistickém převratu v roce 1948 odešel do emigrace, kde pokračoval v publicistické činnosti. Zemřel 20. dubna 1978 v New Yorku.
0 comments
add comment

Related articles