Praha by mohla mít nový Metropolitní plán do roku 2023

Publisher
ČTK
28.03.2017 21:25
Czech Republic

Prague

Praha - Praha by mohla mít nový Metropolitní plán do roku 2023. Vedení města by mohlo do 14 dnů projednat harmonogram jeho tvorby. ČTK to dnes řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Trojkoalice/SZ). Metropolitní plán připravuje město již několik let a vytváří jej Institut plánování a rozvoje (IPR). Současný plán přestane platit v roce 2020. Podle plánu se řídí veškerá výstavba v Praze.


"Pokud návrh předá IPR ještě letos ke společnému projednání, pak by se tento termín měl stihnout. Musí se ctít všechna pravidla přípravy a například vypořádat všechny připomínky a podněty. Věřím, že čas strávený vypořádáváním připomínek se vyplatí,"
řekla Kolínská.

Harmonogram přípravy měli projednat pražští radní dnes, z programu jej ale stáhli. "Věřím, že do 14 dnů najdeme v koalici (ANO, ČSSD a Trojkoalice) shodu. Během nich budeme rovněž jednat o termínu, kdy by materiál IPR předal k projednání," uvedla náměstkyně.

Praha má mít nový plán do roku 2020, kdy přestává platit ten současný. Jeho platnost by ale mohla prodloužit Sněmovna. Zda se tak stane, není jasné. Podle Kolínské nehrozí, že by se v letech 2020 až 2023 zastavila v Praze výstavba. Pokud by plán nebyl hotov, o stavbách by se rozhodovalo na základě zásad územního rozvoje a konkrétních územních studií. "Nemusí mít nikdo strach, že by se nestavělo, jen by byly vyšší nároky na úřady. Určitě se dá situace zvládnout," dodala Kolínská.

Tvorba nového plánu začala v minulém volebním období za primátora Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09). Podle územního plánu se ve městě řídí veškerá výstavba. Určuje, kde se stavět smí a kde naopak zůstávají veřejné plochy nebo zeleň. Metropolitní plán by měl přinést také výškovou regulaci staveb. Jeho přípravu v minulosti kritizovali například zástupci některých radnic, odborníci i památkáři.
0 comments
add comment

Related articles