Praha 12 dostane od města 120 milionů na dostavbu nové radnice

Publisher
ČTK
14.11.2020 18:40
Czech Republic

Prague

Modřany

autor: LOXIA a.s.

Praha – Pražský magistrát poskytne Praze 12 dotaci 120 milionů korun na dostavbu nového sídla radnice. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Radnice měla původně stát 470 milionů korun, cena se ale zvedla na 575 milionů. Stavba začala loni a má být hotova příští rok. Magistrát už dříve městské části poskytl bezúročnou půjčku 250 milionů korun.


Vedení městské části se nepodařilo zajistit prodejem majetku dostatek peněz, jak bylo původně v plánu. Vedení Prahy 12 výměnou za dotaci nabídlo hlavnímu městu, že mu část majetku, který plánovala prodat, přenechá. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) jej magistrát využije například v sociálních službách či ve zdravotnictví.

Úřad Prahy 12 nyní sídlí v sedmi budovách, které jsou ve špatném technickém stavu. Náklady na stavbu nové radnice mezi Pískovou ulicí a ulicí Generála Šišky, která začala v polovině loňského roku, byly původně odhadovány přibližně na 470 milionů korun.

Budova, kterou architekti navrhli v podobě tří kostek cukru s odkazem na už neexistující modřanský cukrovar, by měla být otevřena v polovině příštího roku. Čtvrtmiliardovou bezúročnou půjčku od magistrátu musí radnice splatit do roku 2036.

Poskytnutí peněz kritizoval opoziční zastupitel Ivan Pilný (ANO), kterému vadilo to, že město radnici peníze dává, nikoliv půjčuje. "Nemohu podpořit návrh, aby to byla dotace. Kdyby to byla půjčka, tak s tím nemám problém," řekl Pilný.

Historická radnice starých Modřan byla zbourána v 80. letech. V roce 2007 vedení městské části navrhovalo pro své potřeby využít budovu Prioru na Sofijském náměstí. Tato varianta by podle odhadů stála 340 až 390 milionů korun. Praha 12 si poté nechala vypracovat analýzu, která ukázala, že nejvýhodnějším místem pro stavbu nové radnice jsou právě pozemky mezi ulicemi Písková a Generála Šišky.
0 comments
add comment

Related articles