Praha 10 opraví kino Vzlet, podle starosty moc draze

Publisher
ČTK
12.06.2018 13:15
Czech Republic

Prague

Praha - Zastupitelé Prahy 10 se dnes neshodli na zrušení výsledku tendru na dlouho odkládané dokončení opravy historického kina Vzlet. Projednání na zastupitelstvu inicioval starosta Vladimír Novák (ČSSD), podle kterého je již vysoutěžená cena zhruba 36 milionů korun příliš vysoká. Starosta požadoval novou soutěž. Koaliční kolegové z TOP 09 ho za tento postup kritizovali, stejně jako za odmítnutí zveřejnit forenzní audit, který se týkal nedokončené rekonstrukce kina z let 2008 až 2012.


Zastupitelé dnes dostali na stůl tisk se dvěma variantami, z nichž obě by znamenaly další odklad rekonstrukce a dopracování podkladů pro zakázku. Na tu existují dva protichůdné cenové posudky - podle jednoho je stávající vysoutěžená cena v pořádku, podle druhého, který si nechal vypracovat starosta, je příliš vysoká. Jelikož dnes zastupitelé neschválili ani jednu z variant, rekonstrukce bude pokračovat podle výsledků původní soutěže. Práce tak začnou letos a skončit by měly příští rok.

"Měl jsem pochybnosti o výši ceny, protože vysoutěžená byla skoro o 20 procent vyšší než odhadovaná v rozpočtu," zdůvodnil starosta Novák svoje kroky.

První místostarosta městské části Tomáš Pek (TOP 09) starostu za jeho postup kritizoval. Zejména za fakt, že dnes na jednání zastupitelům nepředložil výsledky forenzního auditu, podle kterého se minulé vedení radnice dopustilo v otázce kina Vzlet významných pochybení.

"V materiálu, který pan starosta předložil, nebyly všechny relevantní podklady, které jednoznačně měl k dispozici," uvedl Pek. Starosta Novák argumentoval tím, že je podle něj nutné audit dopracovat, což je ale podle místostarosty pouze zdržovací taktika. "My ho považujeme za finální, a proto chceme od právníků vědět, jak postupovat dál," dodal Pek.

Kino měl od roku 2007 od radnice pronajaté architekt a scénograf Michael Klang, který se ho zavázal zrekonstruovat výměnou za 15 let nájmu zdarma. Po několika letech nicméně Klangovi došly peníze na opravy a radnice mu koncem roku 2012 vypověděla smlouvu. Za předčasné ukončení nájmu zaplatila Praha 10 firmě Klang asi 32 milionů korun. Podle zástupců TOP 09 výsledky forenzního auditu potvrzují, že bývalé vedení radnice, kde nynější starosta Novák působil jako místostarosta, výrazně pochybilo.

Budova kina vznikla začátkem 20. století ve stylu art deco jako sokolské kino a místo pro sokolská setkávání. Do poloviny 70. let 20. století objekt fungoval jako kino (Bio Vzlet) a později byl využíván jako sklad Filmového archivu. Po roce 1989 přešla budova do majetku hlavního města, které ho před šestnácti lety svěřilo do správy desáté městské části. Objekt je nyní prázdný.

V Praze 10 vládne současná koalice od června 2016. Nastoupila po rozpadu předchozí garnitury pod vedením Radmily Kleslové (ANO). Novou koalici v Praze 10 vytvořili TOP 09, ČSSD, ODS, zelení, nezávislí a dva nezařazení.
0 comments
add comment

Related articles