Povodí Moravy opraví Baťův kanál mezi Huštěnovicemi a Babicemi

Publisher
ČTK
08.10.2018 16:05
Czech Republic

Zlín


Zlín - Povodí Moravy (PMO) zahájilo opravy Baťova kanálu mezi plavebními komorami v Huštěnovicích a Babicích na Uherskohradišťsku. Práce potrvají do dubna příštího roku. Zahrnují obnovu parametrů plavební dráhy a opravu a stabilizaci břehů a hrází kanálu. Stavba je financována ze Státního fondu dopravní infrastruktury, stát bude 13,3 milionu korun. V tiskové zprávě to dnes uvedla Jana Kučerová z útvaru vnějších vztahů a marketingu státního podniku.

Podle generálního ředitele PMO Václava Garguláka budou veškeré práce zajišťovány z levého břehu Baťova kanálu. Nebudou tedy zasahovat do pravobřežní části hrází s cyklostezkou, provoz na ni zůstane zachován bez omezení. Ve zmíněné části plavebního kanálu dojde kvůli rekonstrukci k dočasnému snížení hladiny.

PMO také zahájilo přípravu Baťova kanálu na nadcházející sezónu. "Jednou z hlavních činností je zajištění parametrů plavební dráhy daných legislativou. Jedná se o udržování plavebních hloubek v celé šířce plavební dráhy, odstraňování překážek z plavební dráhy, opravy břehového opevnění a značení vodní cesty plavebními znaky," uvedla Kučerová. Většinu oprav a údržby je podle ní nutné dělat mimo plavební sezónu, což práce komplikuje a prodlužuje.

Státní podnik dokončil na jaře opravy téměř 80 let starého opevnění Baťova kanálu v úsecích Vnorovy - Strážnice a Vnorovy - Veselí nad Moravou. Kvůli stavebním pracím musela loňská sezona v těchto místech skončit předčasně. Pracovalo se i ve zmiňovaném úseku mezi Huštěnovicemi a Babicemi, kde však dodavatelská firma nesplnila termíny. PMO se zde tedy k opravám vrátilo po ukončení letošní plavební sezony.

Baťův kanál je významnou turistickou atrakcí Zlínského a Jihomoravského kraje. V letošní sezóně podle státního podniku plavebními komorami proplul rekordní počet lodí. V průměru se každou plavební komorou s obsluhou proplavilo 3526 lodí, což je o 416 více než loni.
0 comments
add comment

Related articles