Plzeň vyčlenila na opravy kulturního domu Peklo 20 mil. Kč

Source
Václav Prokš
Publisher
ČTK
03.05.2017 07:15
Czech Republic

PilsenPlzeň - Plzeň uvolnila 20 milionů korun na zahájení oprav kulturního domu Peklo, památkově chráněného objektu. V bývalém posádkovém domě armády, který je 13 let majetkem města, plánuje do září 2018 výměníkovou stanici připojenou na centrální vytápění, výměnu radiátorů, rozvodů, podlah v sálech a sociálních zařízení, vylepšení střechy, fasády i parkování. Do podzimu bude projekt, řekli ČTK náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD) a radní David Šlouf (ODS).


"Pak na to musíme hned vlétnout, aby mohl od září 2018 podnájemník, společnost Plzeň 2015 (má nyní objekt ve výpůjčce), fungovat v plně zrekonstruovaných prostorách," uvedl Šlouf. Podle něj nelze úvodní rekonstrukci rozdělit na etapy, protože výměník, připojení, rozvody a radiátory je nutné udělat najednou.

"Poté, co dáme 20 milionů korun do oprav a rozhodneme se, co s Peklem dál, zpracujeme ekonomický model, z něhož vyplyne, zda nájmy uhradí provoz budovy. A v budoucích letech musíme naplánovat velkou rekonstrukci," řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Náklady na kompletní obnovu kulturního domu, jehož sál je podepřený trámy a do některých částí zatéká, se budou odvíjet od definovaného využití. Podle jedné starší studie by si opravy vyžádaly 200 až 300 milionů Kč, o něco méně, než za kolik byla opravena Měšťanská beseda.

Velký sál pro téměř 800 lidí musí být nadále podle náměstka primátora Martina Baxy (ODS) využit pro kulturní a společenské účely. "V kulturní infrastruktuře města je naprosto nezastupitelný," uvedl. Dva menší sály a řady kanceláří budou sloužit pro trávení volného času, neziskové organizace i jako sdílené prostory pro začínající firmy. V Pekle je dále muzeum generála Pattona, které by se mělo přesunout do Klatovské 19.
0 comments
add comment

Related articles