Plzeň požádá EU o peníze na velké relaxační centrum u řek

Source
Lada Pešková
Publisher
ČTK
11.05.2009 10:30
Czech Republic

Pilsen

Plzeň - Plzeň podá v nejbližší době žádost o dotaci EU na první etapu budování rozsáhlého relaxačního centra kolem prvoligového fotbalového stadionu ve Štruncových sadech. Projekt počítá s úpravami nábřeží a soutoku Radbuzy a Mže tak, aby atraktivní a dosud nedoceněný přírodní areál nedaleko centra města mohli využívat k odpočinku a sportu obyvatelé Plzně i turisté všech věkových skupin. V první etapě projektu město podá žádosti do Regionálního operačního programu za zhruba 150 milionů korun, řekl ČTK primátor Pavel Rödl.

    Vznik velkého odpočinkového areálu město zařadilo mezi svoje projekty související s kandidaturou na titul Evropské hlavní město kultury v roce 2015. "Myslím si, že to území, které je dnes značně zanedbané a zarostlé, se velice pozvedne a bude v Plzni hodně navštěvováno," míní primátor. Areál naváže na rekreační území u řeky u nákupního centra Plaza, sousedstvím s Mlýnskou strouhou se zároveň napojí na městský sadový okruh a z druhé strany zas povede ke sportovištím v části Roudná.
    Plány počítají s vybudováním promenád v přírodním prostředí podél řek, odpočinkových míst, cyklostezek a chodníků, laviček či piknikových míst se stolky a grily. Celé území by měla protkávat drobná sportoviště, město hodlá například postavit dráhy pro in-line bruslení, které zatím v Plzni chybí, poznamenal primátor. Řeky překlene řada lávek. Nebude chybět ani open-air galerie a pobytová terasa s rozcestím cyklo a pěších stezek.
    V dalších etapách projektu se počítá s propojením areálu a sousedního pivovaru. Lidem se tak otevře cesta na pivovarské nádvoří a do návštěvnického centra, kam se zatím lze dostat jen z rušné komunikace.
    Při plánech na oživení nábřeží a soutoku řek muselo město oželet myšlenku například na restaurace a další objekty. Areál je v záplavovém území, takže veškeré stavby musejí jen kopírovat terén. Také parková úprava musí být uspořádána tak, aby stromy a keře nebyly příliš husté a při případné povodni a vylití řek do záplavového území netvořily překážky, doplnil Rödl. Celkové náklady na celý areál se podle loňských plánů odhadovaly na zhruba 400 milionů korun.
0 comments
add comment

Related articles