Pardubice budou ve čtvrtek schvalovat peníze na opravu stadionu

Publisher
ČTK
01.03.2021 18:25
Czech Republic

Pardubice

Pardubice – Zastupitelé Pardubic budou ve čtvrtek schvalovat peníze na opravu letního fotbalového stadionu. Město již vybralo stavební firmu, která ji má provést. Po modernizaci bude stadion splňovat podmínky pro první fotbalovou ligu, tréninkové hřiště bude sloužit i jiným sportovcům nebo školákům, uvedlo dnes vedení radnice. Stavba za 430 milionů korun bude pro 4600 diváků.


Město vypsalo tendr v režimu Design and Build, což znamená, že firma připravuje i projekt. Nově má vzniknout také tréninkové hřiště, které bude sloužit nejen pro fotbalisty, ale také hokejisty, krasobruslaře nebo ZŠ Bratranců Veverkových a Štefánikova, uvedlo vedení města.

Podle návrhu netvoří tribuny jednolitý věnec, ale samostatné tribuny s rozestupy mezi s sebou, což vyvolalo rozpaky u opozice. Náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD) ale řekl, že takových stadionů je v republice většina.

"Je to standardní stadion, který odpovídá podmínkám pro prvoligový fotbal a mládežnické reprezentace. Projekt se nedá hodnotit podle jednoho obrázku, který unikl do médií. Není na co čekat, investice se připravuje dlouhodobě, ne hledat důvody, proč to nejde," řekl Rychtecký. Samostatné tribuny jsou podle náměstka primátora Jana Nadrchala (ANO) výhodné. Umožní budoucí dostavby zázemí pro diváky na 6600 až 8800 diváků.

Pro fotbalový klub je modernizace důležitá. Klub se loni dostal po dlouhé době do první ligy. Když se letos nezačne co nejdřív stadion modernizovat, hrozí mu, že nebude splňovat podmínky pro hraní.

"Fotbalisté na to tlačí. Loni postoupili do první ligy s jasným závazkem, že letos se musí zahájit rekonstrukce, jinak jim hrozí, že sestoupí. Město Pardubice jede podle harmonogramu, od roku 2013, kdy se rozhodlo, že stadion opraví," řekl primátor Martin Charvát (ANO).

Část opozice má proti investici výhrady. Projekt kritizují Piráti a Zelení. TOP 09, která je součástí Koalice pro Pardubice, vyzvala zastupitele, aby se radnice chovala hospodárně. "Za současné epidemické a ekonomické situace jen stavba fotbalového stadionu za stovky milionů korun a zadlužení města na 20 let neospravedlnitelný hazard s veřejnými prostředky, které mohou chybět v rozpočtu pro nezbytné fungování města," uvedl předseda krajské TOP 09 Michal Sláma.

Letní stadion z 30. let, který je v havarijním stavu, navrhl architekt Karel Řepa. Politická reprezentace města zvažovala jeho opravy dlouhodobě, v roce 2008 například navrhovala žádost o EU dotace. Součástí rekonstrukce není Brána borců, která je kulturní památkou. Primátor doufá, že během modernizace trvající 22 měsíců zastupitelstvo schválí její opravu a nové využití i například kulturní akce.
0 comments
add comment

Related articles