Pardubicím hrozí, že nebudou mít na letní stadion dost peněz

Publisher
ČTK
15.03.2021 13:40
Czech Republic

Pardubice

Pardubice – Město Pardubice možná nebude mít v příštích dvou letech peníze na do- končení modernizace letního stadionu. Není v dobré finanční kondici, musí mimo jiné splácet miliardový úvěr. Hrozí tak, že kvůli projektu omezí služby nebo prodá část svého majetku. ČTK to řekl člen finanční komise města Adolf Vondrka. Investici zastupitelé už schválili minulý týden. Primátor Martin Charvát (ANO) odmítl, že město investici nezvládlo. Bude žádat i o dotace.


Do komise nominovali bezpartijního Vondrku Piráti. Je majitelem firmy Rybniční hospodářství v Lázních Bohdaneč. Předtím pracoval v bankovnictví.

Na letošní rok mají Pardubice schválené záporné provozní saldo 116 milionů korun, které je rozdílem mezi běžnými příjmy a výdaji. Ve výsledku to znamená, že veškeré neinvestiční příjmy města nepostačí na pokrytí výdajů běžného provozu a údržby města. "Provozní saldo je klíčový údaj pro sledování finančního zdraví města," uvedl Vondrka.

Záporné saldo město zaplatí z rezerv a dočerpá investiční úvěr miliardu korun od Komerční banky. Zastupitelé úvěr schválili v roce 2017, mimo jiné na letní stadion či modernizaci atletického areálu na Dukle.

"To se ale nestane. Místo toho se letos čerpá na pokrytí záporného provozního salda tak, že se k profinancování předkládají již zaplacené investice minulých let. Je to jako kdyby město pořizovalo zpětný leasing k zaplacení výdajů na běžný provoz a údržbu města," upozornil Vondrka.

Město se bance při získání úvěru zavázalo, že bude během čerpání a splácení úvěru udržovat provozní saldo kladné. "To již letos porušujeme a banky obecně vývoj ukazatele provozního salda velmi bedlivě posuzují a sledují ho také v průběhu čerpání a splácení úvěru," řekl Vondrka.

Na modernizaci letního stadionu město letos potřebuje 110 milionů korun, což podle Vondrky mít bude. Na příští dva roky budou Pardubice ještě potřebovat dalších minimálně 270 milionů korun, pokud nevzniknou ještě další náklady.

"Město muset razantně začít snižovat běžné výdaje k dosažení kladného provozního salda, tedy například snižovat náklady na vlastní provoz či omezovat některé služby pro občany. Další alternativou je potom rozprodej majetku města, protože navyšovat další zadlužení města nad miliardu korun není v současné situaci reálné," řekl Vondrka.

Stavební práce mají začít v dubnu. Kritiku, že město financování stavby nezvládne, primátor Martin Charvát (ANO) již na čtvrtečním zastupitelstvu odmítl. "Věřím tomu, že jsme schopni ekonomickou situaci zvládnout," řekl primátor. Město má podle něj šanci čerpat dotace z Národní sportovní agentury, a to až ve výši 50 procent. Projekt má již delší dobu oponenty v iniciativě Nechci stadion na dluh i mezi některými zastupiteli.
0 comments
add comment

Related articles