Památkáři prohráli, v centru Hodonína může být zeleň i kašna

Source
Vladimír Klepáč
Publisher
ČTK
22.06.2006 13:35
Czech Republic

Hodonín

Hodonín - Centrální Masarykovo náměstí v Hodoníně lze zrekonstruovat tak, aby na něm byla výrazně doplněna zeleň a vytvořena nová kašna. Dospěl k tomu v uplynulých dnech jihomoravský krajský úřad, který se zabýval sporem radnice s památkáři o budoucí podobu náměstí.

    "Jsme rádi, že nám dal kraj za pravdu. Doufáme, že se nyní s památkáři rychle dohodneme na dalším postupu. Nechceme plánované úpravy náměstí odkládat," řekla dnes ČTK hodonínská místostarostka Zuzana Domesová.
    Hodonín si před časem nechal k úpravám na Masarykově náměstí zpracovat průzkum. V něm se všech asi 10.000 domácností ve městě dotázal anketním lístkem, jak je nutné centrum města přeměnit. Lidé navrhli, aby ze současného dlážděného parkoviště vznikla zóna se zelení a také kašnou, která celou lokalitu zkrášlí.
    Památkáři ale namítli, že projekt vytvoří z centrálního hodonínského náměstí spíše náves. Naopak by chtěli, aby se současná zeleň v tomto místě ještě zredukovala. Radní zase upozorňují, že projekt s novou podobou náměstí vznikl podle jeho původní podoby. Studna na něm stávala do roku 1904.
    "Kraj řekl, že náměstí není památkovou zónou, nevyžaduje si tedy tu nejpřísnější památkářskou ochranu. Navíc se postavil za náš názor, že je vhodné ozelenění centra města," uvedla Domesová.
    Radnice je podle ní připravena pouze k jedinému ústupku - plánovaná kašna nemusí stát v centru náměstí, ale na jeho okraji. Hlavním cílem je vysázet na náměstí nové stromy, keře a květiny. Úpravy přijdou na deset milionů korun. Práce by měly být hotovy do příštího léta.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
Hodný Hodonín
hoja
22.06.06 07:54
show all comments