Ostravská univerzita má návrhy na budoucí podobu kampusu

Source
Martina Kubíčková
Publisher
ČTK
15.06.2006 17:45
Czech Republic

Ostrava

Ostrava - Ostravská univerzita už má zpracovány studie, které řeší možnou budoucí podobu jejího vysokoškolského kampusu. Univerzita usiluje o jeho vybudování na území Karoliny, o níž se nyní ucházejí developeři v soutěži. Novinářům to dnes řekl rektor univerzity Vladimír Baar.

Studie, kterou univerzitě zdarma zpracovala soukromá firma, uvažuje o dvou variantách. První je výškový objekt se středovým kongresovým centrem. "Tato varianta s kompletně prosklenou fasádou je finančně náročnější, nespornou výhodou této varianty je ovšem podstatně menší zastavěná plocha," uvedl Baar. Dodal, že prosklená fasáda by se dala využít také jako obrovská projekční plocha. Druhou variantou je takzvaný barevný kampus - soubor menších barevných budov.
Vybudování celého kampusu by podle odhadů mohlo stát zhruba pět miliard korun. Univerzita jednala také s developery, kteří podle Baara tvrdí, že jsou ochotni začlenit plánovaný vysokoškolský kampus do Karoliny a uvolnit na něj prostory. Společnost ECE Projektmanagement Praha, která do soutěže vstupuje společně s Passerinvest Group, s univerzitou již dříve v tomto smyslu sepsala i smlouvu. Kampus by mohl podle odhadů zabrat zhruba třetinu území Karoliny.
Jeho součástí by měla být menza, která však nepočítá s klasickou výdejnou jídel, ale spíše s menšími bistry s nabídkou různých národních kuchyní. Neměly by chybět koleje, univerzitní knihovna, ale i sportovní pavilon a akvacentrum, které by měly být jakousi moderní replikou jediné dochované historické budovy, takzvaného Dvojhalí. Počítá se také s bydlením pro akademické pracovníky a kongresovým centrem.
"Kampus zásadně nechceme budovat jako uzavřený akademický objekt, ale jako místo nenásilně včleněné do nové architektury Karoliny, otevřené veřejnosti a připravené oživit svými věčně mladými obyvateli i stávající centrum Ostravy," dodal Baar.
Finančně náročný projekt chce univerzita financovat hlavně z peněz Evropské unie, které jsou určeny na období 2007 až 2013. Náročné však budou i případné přípravy. Jen náklady na projektovou dokumentaci by se mohly pohybovat řádově v desítkách milionů korun. Do března příštího roku chce univerzita podat svůj projekt na ministerstvo školství, tak aby podle Baara mohla vláda poté rozhodnout, zda bude projekt zařazen mezi ty, které se budou ucházet o finance z Evropské unie.
0 comments
add comment

Related articles