Ostrava stále usiluje o památkově chráněná městská jatka

Source
Martina Helánová
Publisher
ČTK
10.03.2010 21:00
Czech Republic

Ostrava

Ostrava - Ostrava stále usiluje o znovuzískání jedné z  nejvýznamnějších městských památek - bývalých jatek nedaleko centra města, která už roky chátrají. Jatka získala v 90. letech společnost Bauhaus spolu s pozemky pro svůj obchodní dům, ale dosud je nevyužívá.

    Město chce v blízkosti Bauhausu vybudovat propojení se čtvrtí Nová Karolina. Primátor Petr Kajnar (ČSSD) dnes novinářům řekl, že pro budování propojení existují dvě varianty. Město je ochotno zvolit dražší variantu, která by však podle něj byla pro firmu výhodnější. Vyjádření jednatele Bauhausu Aleše Pacala se ČTK nepodařilo získat.
    Město potřebuje spojit Českobratrskou ulici s nově vznikající čtvrtí Nová Karolina, kterou buduje společnost Multi Development. Propojku může vést přes Janáčkovu ulici, tedy mezi jatkami a Bauhausem, nebo mezi obchodním domem a Českobratrskou ulicí. "Druhá varianta je finančně náročnější pro město, ale z  hlediska rozvoje (území) je výhodnější jak pro město, tak pro Bauhaus, který by díky tomu mohl mít území v kuse a mohl by ho lépe komerčně využít," uvedl Kajnar.
    Dodal, že pokud by město zvolilo zhruba o 13 milionů korun dražší variantu, bude chtít po Bauhausu kompenzace. "Rozdíl třeba Bauhaus investuje do opravy jatek nebo nabídne městu nějakou výhodnou cenu, aby mohlo jatka odkoupit," vysvětlil Kajnar. Město se však pro jednu z variant musí rozhodnout už během několika týdnů. Pokud se s Bauhausem nedohodne, zvolí jednodušší variantu.
    "Jatka se stala symbolem pro Ostravany, kteří cítí srdcem. Spousta lidí bojuje za to, aby se to opravilo," uvedl Kajnar. Připomněl, že jatka jsou nedaleko známé Stodolní ulice a mohla by se využívat například pro hudební akce nebo výstavy. "Mohl by tam být nějaký stánek, který by doplňoval život Stodolní ulice, aby to nebylo jen pivo, ale byla tam i nějaká zábava a kultura na slušné úrovni," podotkl Kajnar s tím, že jednání o získání jatek vede se společností zhruba tři roky.
    Před několika dny musela být jedna z  budov v areálu jatek zdemolována. Jednalo se o památkově nechráněnou budovu, která byla ve špatném technickém stavu a ještě více ji uškodila letošní zima a sníh. V budově byla narušena statika.
    Historicky a architektonicky cenný komplex budov městských jatek z režných cihel leží mezi železniční tratí, Janáčkovou, Pobialovou a Stodolní ulicí. Vybudován byl v roce 1881. Jatka fungovala až do 70. let minulého století, v 90. letech byla část objektu zbořena.
0 comments
add comment

Related articles