Oprava hradeb pevnosti Josefov skončí zřejmě už příští rok

Source
Tomáš Kučera
Publisher
ČTK
24.04.2020 13:15
Czech Republic

Jaroměř


Jaroměř - Oprava severovýchodního úseku hradeb v barokní pevnosti Josefov v Jaroměři na Náchodsku pravděpodobně skončí už v létě 2021, tedy o rok dříve, než stavbaři předpokládali. Po zimní přestávce pracují opět naplno. ČTK to řekli zástupci jaroměřské radnice. Cílem je rozšíření procházkového okruhu v pevnosti a oprava havarijního stavu hradeb v rekonstruovaném úseku.


"Dodavatelská firma má sice úbytek pracovníků, ale kvůli Josefovu omezila jiné stavby, Josefov má jako prioritu. Pracují ve skvělém tempu," řekl ČTK starosta Jaroměře Josef Horáček (VPM).

Rekonstrukce za více než 130 milionů korun, včetně projektové dokumentace a dalších záležitostí, je rozdělená do několika etap a začala loni v září. Podle původních předpokladů měla trvat tři roky. Více než 80 procent nákladů pokryje dotace EU.

Dělníci pracují v areálu, kde se každé léto koná hudební festival Brutal Assault. Letošní ročník festivalu, který je naplánován na začátek srpna, je vzhledem k pandemii koronaviru nejistý.

"Pracuje tam okolo 15 zaměstnanců, dělají sedm dní v týdnu od rána do večera. Je to znát, postupuje to kupředu mílovými kroky. Všechny naplánované práce by chtěli mít hotové do poloviny léta 2021, tedy o rok dříve, než původně předpokládali," řekl ČTK Milan Libich, který má na starosti stavební dozor.

Rekonstrukce se podle něj týká zhruba jedné desetiny opevnění, které je kolem pevnostního města. Jde o nejrozsáhlejší akci svého druhu ve městě za poslední roky.

Rekonstrukce má zabránit dalšímu chátrání opevnění a napravit havarijní stav hradeb. Opravy se budou týkat hlavně bastionů a zdí včetně pískovcových říms, výplní otvorů a prachárny. V plánu je také odstranění nepůvodních částí poškozeného zdiva, prvků, které vznikly pozdější přístavbou, nebo také odtěžení jílu.

Zajímavostí je, že stavbaři na dozdění hradeb používají cihly vyrobené ručně speciální technologií tak, aby se svým vzhledem a vlastnostmi co nejvíce podobaly původním, tzv. šancovkám. Pro pozdější vyzdívky byly totiž často použity menší a méně kvalitní cihly, používána byla i nekvalitní malta.

Pevnostní město Josefov je městskou památkovou rezervací. Vnější opevnění, takzvaná Horní pevnost, je na indikativním seznamu národních kulturních památek. Pevnost vznikla z podnětu císaře Josefa II. kvůli ochraně zemských hranic před Pruskem roku 1780 a o sedm let později byla předána jako bojeschopná. Poté se dál modernizovala, a to až do roku 1850, kdy zažívala největší rozkvět.
0 comments
add comment

Related articles